O tématu zvyšování počtu dopravních nehod slýcháváme v poslední době stále častěji.

Řidiči však na varování a hrůzná čísla statistik nedbají a obavy už nemají ani z bodového systému, který byl v naší zemi zaveden.

Zvyšování nehodovosti platí jak pro celou Českou republiku, tak pro Domažlicko. Tady za období letních prázdnin došlo k 135 dopravním nehodám, což je ale o 49 méně než ve stejném období loňského roku. Pozitivní výsledek je i v počtu mrtvých. Zatímco o loňských prázdninách zahynuli na regionálních silnicích dva lidé, letos je bilance nulová. Nejvíce dopravních nehod zapříčinil nevhodný způsob jízdy a většina z nich se odehrála na silnici I. třídy. Hlavním důvodem dopravních nehod je podle domažlické policejní mluvčí Vladislavy Čejkové nedodržování silničních pravidel.

„Řidiči nerespektují dopravní předpisy a jsou velice neukáznění. Někteří jsou bezohlední a dokonce i agresivní. Chybí jim pocit odpovědnosti za zdraví a život vlastní i ostatních účastníků silničního provozu,“ uvedla Čejková. Nový silniční zákon s bodovým systémem se neosvědčil tak, jak se předpokládalo. Obavy, které z něj řidiči měli při jeho zavádění, se rychle vytratily.

„Ze začátku řidiči nový systém respektovali, ale teď už zase jezdí, jak chtějí. Připadají mně stále více bezohlední. Nedokážu pochopit, jak lehkovážně nakládají nejen se svým, ale i se zdravím ostatních lidí na silnici,“ řekla Deníku Jarmila Novotná z Domažlic.

První školní týden se na Domažlicku obešel bez větších potíží na silnicích.„První školní den došlo k pěti dopravním nehodám. Jednalo se však jen o pomačkané plechy při parkování. Škoda byla vyčíslena na sto dvacet tisíc korun. Policisté dohlíželi na přechodech a v okolí škol. Už i o posledním prázdninovém víkendu byl zvýšen dohled nad silničním provozem,“ dodala Čejková.

Nehody o prázdninách:

Celkem 135
Silnice I. třídy 43
Silnice II. třídy 24
Silnice III. třídy 24
Těžce zranění9
Lehce zranění 48
Škody celkem 6 445 500 Kč