Současné, i když nevlídné počasí nahrává dělníkům, kteří pracují na rekonstrukci silnice a jejího okolí v Klenčí.

Na průtahu se stále pracuje. Od odbočky na Postřekov až pod hostinec U Psutků je položený asfaltový koberec, zbývá dokončit část vzhůru k odbočce na Díly.

„Poslední vrstva asfaltu se bude na tuto část silnice dávat v pondělí. Přijde tam zhruba pěticentimetrová vrstva a bude hotovo. Vzhledem k tomu, že se dokončuje osazení obrubníků silnice, naplánovali jsme konečnou úpravu komunikace na 18. listopad, abychom jim tam nepřekáželi," říká Josef Škampa, vedoucí výroby firmy Silnice Horšovský Týn, která zakázku vysoutěžila.

Po otevření dokončené části silnice budou ještě v té zbývající, nedokončené, odříznuti od světa obyvatelé řady domů a ne všichni budou mít možnost využít objízdných tras.

„Musíme tuhle dobu nějak přežít. S autem bychom teď nevyjeli od domu ani z garáže, proto parkujeme jinde tak, abychom auto mohli v případě potřeby použít. Nejhorší by to bylo, pokud by napadl sníh," myslí si ti, kteří se zatím dostanou do svého obydlí pouze pěšky.

Kdy se i tito klenečtí občané dočkají dokončení silnice v dosud rozkopané části? „Letos každopádně chceme dodělat to, co je rozkopané. Přikryjeme i zbývající část asfaltovým kobercem a otevřeme, aby bylo možné silnici během zimy udržovat," vysvětluje Škampa.

Firma nepočítá, že by v letošním roce uzavřela další část průtahu Klenčím, a to směrem na Výhledy. „Tento úsek silnice začneme opravovat až na jaře, v březnu, nebo v dubnu podle toho, jaké bude počasí. Spíše nám jde o to, kdy budeme mít možnost provést opravu od železničního přejezdu na konec Klenčí. Záleží, jak nastoupí na opravy přejezdu ´dráhy´. V té době bude v dolní části Klenčí úplná uzavírka.

Až na tuto podmínku nemá firma obavy, že by se dílo nepodařilo dokončit ve stanoveném termínu.

„Pokud mám hodnotit dosavadní průběh prací, myslím si, že jsme – s ohledem na to, že jsme staveniště převzali o měsíc později – v předstihu. Do dubna bychom chtěli udělat úsek až na Výhledy a pak počkat, až České dráhy nechají opravit železničním přejezd, abychom mohli dodělat ten zbytek," zakončil Škampa.

„S provedenými pracemi i postupem firmy Silnice Horšovský Týn jsme spokojení. Vše je děláno kvalitně a tak, jak jsme si v harmonogramu naplánovali," konstatuje spokojeně starosta městyse Klenčí Karel Smutný.