Jsou ovšem letošní sucha a horka příznakem špatné sezóny? Navíc na polích byla vidět vesměs jen žlutá barva kvetoucí řepky. Kdekdo by si navíc mohl myslet, že pyl z řepky je nezdravý. „Naopak. Je to jeden z nejkvalitnějších medů,“ upozornil Václav Šlégl.

Jde spíše o rostlinnou skladbu, ta je pro včely důležitá. Takto mají k dispozici vesměs jeden druh pylu a nektaru. „Nejlépe se včelaří v horských oblastech, kde je ještě tzv. panenská příroda a včely mají větší výběr snůšky,“ doplnil Karel Strnad. Tak jako tak se oba včelaři shodují, že medu bude letos málo. Vše totiž vykvetlo naráz. Malé množství však neznamená, že bude nekvalitní. „Medu bude letos méně než v loňské sezóně. Květový med bude ale kvalitnější, v té době totiž vykvetly maliny, černý bez a akát. A akát je jeden z nejkvalitnějších vůbec. Proto bude letos med úplně jiný a je to znát na chuti,“ popsal Václav Šlégl. Ten navíc ve včelaření své postupy nemění. Dodržuje je už několik let, aby si zajistil a udržel kvalitu.

Med totiž prodává až v Plzni, dokonce si zřídil i své webové stránky. Tudíž pro med ke včelařům se na Pocinovicko sjíždějí i lidé překračující jejich spádovou oblast. K tomu na závěr dodal i Karel Strnad, že každý včelař má svého odběratele. Med od včelařů není především pančovaný.

Více ve středečním Týdeníku Domažlicko na str. 3