Menší zájem zákazníků než v předchozích letech zaznamenali o letošních prázdninách prodejci zmrzliny. Chladnými nás nechávají i další letní lákadla.


„Hosté si více dávají horkou čokoládu a různé teplé nápoje. Zmrzlina se přesto prodává, lidé si ale spíše kupují takzvanou teplou zmrzlinu, tedy smetanovou s větším obsahem cukru. Ovocná, například citronová, jde na odbyt méně,“ prozradil Jan Březina, majitel V Café na domažlickém náměstí.

V chladném počasí musejí lidé zapomenout na koupání. Plavecký bazén v Domažlicích je v červenci zavřený. Prázdná jsou ale i všechna koupaliště.
„Lidi se moc nekoupou,“ potvrdili provozovatelé oblíbeného Lomečku u Starého Klíčova, který se pravidelně chlubí nejčistší vodou na okrese. „Docela ale funguje potápění, i díky tomu, že není ve vodě moc lidí. Práce ale máme i tak hodně. Teď už se připravujeme na začátek srpna, na dřevosochařské sympozium. Právě vezu do Lomečku akademického malíře Michaela Rittsteina, aby nám dokončil výzdobu,“ poznamenal Zdeněk Zrůst.

„Teď, v tomhle počasí, se fakt koupat nedá, nechci riskovat, že skončím s rýmou,“ uvedla Petra Hofmeisterová z Horšovského Týna. „Letos je to hrůza, stačila jsem se vykoupat jen před třemi týdny, jak byla ta vedra. Poprvé a naposledy. Doufám ale, že se to zlepší, bylo by mi to líto, protože k moři se letos nejspíš nedostanu.“

Ani provozovatelé kempů se z dosavadního počasí moc neradují.
„Oproti jiným letům je to slabší. Asi to ale není jen kvůli počasí, všechno se neustále zdražuje a lidé možná nemají na dovolené tolik peněz,“ sdělila Ivona Kukolová z kempu v Babylonu.

Ve Kdyni zachránil situaci tábor dětí z Německa. „Ubytovaly se tu na dva týdny. Chatky máme jinak plné, hosté s karavany také dorazili, ale pod stany se lidem moc nechce,“ uvedl vedoucí Autokempu Kdyně Ludvík Blahník a dodal, že oproti předchozím letům je návštěvnost kempu horší. „Nemůžeme si ale až tak stěžovat. Na hodnocení je ještě brzy, uvidíme na konci sezony. Naštěstí lidé neodjíždějí, trpělivě čekají na lepší počasí.“

Ode dneška by se ale měla situace změnit. Meteorologové slibují ´tropický´ víkend, kdy by se teploty měly pohybovat kolem 30°C. Voda se tak snad stačí ohřát na snesitelnější úroveň a provozovatelům koupališť svitne na lepší časy.