Letiště Aeroklubu Staňkov zaplnily o víkendu stovky lidí. Konal se tu jeden z tradičních Dnů otevřených dveří. Klub, který byl založen před třiašedesáti lety, jich uspořádal již nepočítaně.

„V hangáru je k vidění unikátní starý, zrekonstruovaný kluzák Z 24 Krajánek z roku 1948. Patří Národnímu technickému muzeu. K nám s ním dorazili kluci z Roudnice, kteří jej provozují a zajíždějí na podobné akce,“ uvedl vedoucí letového provozu Aeroklubu Staňkov Dušan Špirk.

V sobotu počasí pořadatelům příliš nepřálo. „Vystoupení leteckých akrobatů jsme proto přesunuli na neděli, ale lidé si alespoň prohlédli vrtulník línských záchranářů. Ty jsme tu nejspíš měli letos naposledy, protože k 1. říjnu letošního roku Líně kvůli reformě armády končí,“ uvedl Špirk.

Aeroklub Staňkov založený v prvních poválečných měsících roku 1945 získal letiště, na kterém se Den otevřených dveří konal, o dva roky později. „Bylo to pole a aby tehdy členové klubu získali peníze na letiště, museli je osázet obilím a když je prodali, za utržené peníze začali budovat letiště,“ prozradil Špirk. Odvážní návštěvníci si nenechali ujít možnost proletět se a vyfotografovat si okolí pěkně z výšky.