„Byl jsem zvyklý sledovat Relax a Fandu a stále pozoruji nižší kvalitu signálu původních stanic," popsal svoji zkušenost i z tohoto týdne František Pekár z Poběžovic.

„V Mrákově se mi po přímém natočení antény na Čerchov také jeví, že kanál 32 (na něm vysílá Regionální síť 7) má o polovinu horší kvalitu příjmu oproti kanálu 25 (dosavadní Multiplex 4)," konstatuje televizní technik David Rácz.

„Poslední týden jsem pečlivě monitoroval nově spuštěný kanál 32 z Čerchova a musím konstatovat, že opravdu ´jede´ korektně. Z nějakých fyzikálních a terénních důvodů je však tato síť citlivější a je důležité pečlivé směrování venkovní antény alespoň v porovnání oproti stávajícímu kanálu 25 ze stejného stanoviště. Ten hraje všem, i když ho pobírají velmi bokem na stávající antény namířených na důležitější Vraní vrch," říká Rácz.

„Kdo chce v problémovějších místech sledovat bez výpadků signálu zároveň i kanál 32, musí buďto k anténě, kterou má nasměrovanou na Vraní vrch (multiplexy 1 a 2) přidat ještě jednu, a nebo jí více pootočit k Čerchovu, ale tak, aby stále Vraní vrch neztratil kvalitu," doporučuje David Rácz.

Zmiňuje i možné příčiny, proč zlobí příjem jednoho ze dvou multiplexů, když vysílají ze stejného směru a ze stejného místa: „V Regionální síti 7 se vysílá jinou modulací oproti Multiplexu 4. V tomto celém je zakopaný pes a popravdě řečeno nevím, proč to tak je. Díky rozdílné modulaci tak signál na příjmové straně vykazuje rozdíly. Mrzí mě, že se toto dozvídáme až nyní, že se o tom nevědělo dopředu."

Bohatá nabídka bezplatně vysílajících kanálů prostřednictvím digitálního pozemního vysílání přesvědčuje mnoho diváků k návratu od toho satelitního, zatíženého každoměsíčními poplatky, zpět k pozemnímu.

„Prozatím to ale v některých lokalitách vypadá na potřebu ještě složitějších anténních soustav než byly za analogového vysílání. Zatím přímo v Domažlicích a jeho blízkém okolí vysálání nové Regionální sítě 7 běží n akanálu 32 korektně. Ve vzdálenějších místech je už díky rozdílné modulaci obou multiplexů z Čerchova nutné anténní soustavu zredukovat, což není dobré, jelikož digitalizace měla divákům přinést hlavně jednoduchost," dodává David Rácz.

Kde stanice naladit:

Multiplex 1 – Vraní vrch, 34. kanál
stanice: ČT1, ČT2, ČT sport, ČT24
Multiplex 2 – Vraní vrch, 48. kanál
stanice: Nova, Prima, Nova Cinema, Prima Cool, TV Barrandov
Multiplex 4 – Čerchov, 25. kanál
stanice: Fanda, Smíchov, Telka, Nova Cinema, Relax, Rebel, Country no.1
Regionální síť 7 – Čerchov, 32. kanál
ČT 1 HD, ČT2 HD, ČT sport HD, ČT :D/art, Retro, od konce září: Kino Svět