Pacientů, kteří potřebují operace kolene, rapidně přibývá. V artroskopickém centru Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Fakultní nemocnice Plzeň ročně odoperují 900 až 1000 lidí, velkou část z toho s problémy menisků nebo předního zkříženého vazu kolena. „Pacienti po poranění kolena se na sál dostanou v závislosti na věku a diagnóze zhruba do tří měsíců. Pokud je však případ akutní, operujeme okamžitě,“ upozorňuje docent Petr Zeman, vedoucí lékař artroskopického centra.

Docent Petr ZemanDocent Petr ZemanZdroj: archiv P. Zemana„Nejčastěji se jedná o poúrazové stavy a nebo chronické obtíže. Sporty jsou v posledních letech agresivnější, než bývaly kdysi, ať už je to například házená, hokej, kopaná a klouby jsou tak více přetěžované,“ říká Zeman.

Právě on je jedním z lékařů v České republice, kteří patří v artroskopických operacích mezi absolutní špičku. V této oblasti se spolu se svými kolegy z kliniky navíc věnuje i výzkumu a zdokonalování operačních technik. Novinky při artroskopických operacích menisků a předního zkříženého vazu prezentoval společně s dalšími specialisty z oboru nedávno svým kolegům, lékařům i fyzioterapeutům, z České republiky i ze zahraničí na sympoziu pořádaném právě v Plzni.

Ilustrační foto.
Covidových pacientů v nemocnicích v Plzeňském kraji přibývá

„Jedná se o operační techniky šetrnější pro pacienta, méně invazivní, též více biologické. Díky nim jsme schopni se co nejvíce přiblížit k předúrazovému stavu kolena a současně umožnit časnější návrat do běžné denní i sportovní zátěže,“ vysvětluje docent Zeman. Podle něho jsou artroskopické operace kolene vhodné pro velkou část pacientů s poúrazovými obtížemi, ale každý případ je nutné posuzovat přísně individuálně.

„Rozhodující je například věk pacienta, mechanismus poranění a zejména samotná diagnóza“ připomíná lékař. Dodává, že na sympozium se sjelo téměř 150 účastníků z řad lékařů, fyzioterapeutů, kteří jsou nedílnou součástí léčebného týmu. Jeho součástí byl i živý přenos dvou artroskopických operací kolena přenášený přímo z operačního sálu ve FN Plzeň do kongresového sálu.

Z areálu letiště v Líních nedaleko Plzně (28. 10. 2021).
Dřív vládla v Líních armáda, její stopy pomalu zakrývá příroda a čas