Už jen přibližně měsíc a půl budou muset Staňkovští navštěvovat své lékaře v náhradních prostorách. Od poloviny listopadu za nimi budou moci docházet do zbrusu nových ordinací zrekonstruovaného zdravotního střediska.

„Právě nyní probíhá pozvolné předávání stavby a určují se termíny. Ale kolem poloviny listopadu by se do střediska měli nastěhovat lékaři a mělo by začít opět plně fungovat," uvedl starosta města Alexandr Horák s tím, že v současné době již probíhají dokončovací práce jako malování, instalace masážní vany a jiného vybavení, pokládání dlažby a další venkovní úpravy.

„Já jsem opravdu rád, že se středisko konečně opravilo. Člověk by řekl, že za těch třicet milionů by stálo za to postavit nové, ale lepší místo by se pro ně asi nenašlo a alespoň zvenku vypadá opravená budova opravdu hezky," říká důchodce Zdeněk Vaniš. „Důležitější ale je, že nám tu zůstanou naši doktoři, že sem přijdou další odborní lékaři a my starší lidé za nimi nebudeme muset dojíždět kilometry pokaždé, když nás někde píchne. Což je vlastně skoro furt," směje se senior.

Ve středisku působilo pět doktorek – dětská lékařka, dvě praktické a dvě zubní lékařky. Ty ve středisku zůstanou i nadále, z původních pěti však vzniklo celkem jedenáct ordinací, ve kterých budou několik dní v týdnu působit i lékařští specialisté, za kterými museli obyvatelé Staňkova a okolí dojíždět například do Horšovského Týna. O konkrétních lékařských profesích, které by našly zázemí v novém středisku, nyní jedná vedení města Staňkov.

Původní středisko už dalece překročilo svou životnost – vybudováno bylo v roce 1972 přestavbou domů z počátků minulého století a vedení města muselo v posledních letech každoročně investovalo nemálo peněz do oprav zchátralé budovy, aby se vůbec podařilo udržet několik ordinací ve funkčním stavu.

„Každou chvíli nefungovalo topení nebo netekla voda, pořád tam něco prosakovalo, ani záchody pro pacienty nebyly v nejlepším stavu," popsala již dříve lékařka pro děti a dorost Marie Kubátová.

Zrekonstruované středisko, na jehož stavbu přispěla Evropská unie 26 miliony korun, je zcela bezbariérové a navíc je obohaceno o přístavbu, ve které bude sídlit zcela nová ordinace rehabilitace.