Nebude to hon na Jožina z bažin, útok chemtrails, dokonce ani vzdušná exhibice pilota Štefana z Vesničky mé střediskové. Přesto v polovině června uvidí lidé z Horšovského Týna a okolí na obloze legendárního Čmeláka. Specializovaná společnost, která se zabývá biologickou ochranou zemědělských plodin proti chorobám a škůdcům, totiž bude letecky ošetřovat kukuřičná pole v okolí města prostředkem proti zavíječi kukuřičnému. A to hned dvakrát, v rozmezí sedmi až deseti dnů. Informovala o tom horšovskotýnská radnice na svých internetových stránkách.

Obyvatelé regionu se ale rozhodně nemusí obávat, že letadla budou rozprašovat "nějakou nebezpečnou chemii". V současnosti totiž podléhá letecká aplikace v zemědělství velmi přísným pravidlům. Chemické látky jsou striktně zakázány, povoleny jsou jen ekologická hnojiva, lepení řepky a biologická ochrana - například prostředek TrichoLet. Právě ten budou ikonická žlutá letadla aplikovat v okolí Horšovského Týna. Účinnou složkou zmíněného přípravku je drobný živočich - chalcidka Trichogramma. Je to malý a užitečný organismus, který se přirozeně vyskytuje v přírodě. Proti škodlivému účinku zavíječe bojuje tím, že klade svá vajíčka do vajíček škůdce. Tím dochází k redukci líhnutí zavíječových housenek, které tak kukuřici mohou napadat jen velmi omezeně.

Ošetřování polí a dalších zemědělských ploch z letadel má tradici už delší než sto let. Po skončení první světové války totiž bylo k dispozici mnoho vyřazených vojenských letounů. A tak se pro řadu z nich našlo využití právě pro práškování.

Podle Wikipedie se v Československu poprvé práškovalo v létě roku 1926, kdy armáda zapůjčila dva dvouplošníky Aero A-11 spolu s jejich posádkami a pozemním personálem, a ty se využily během přibližně čtrnáctidenní akce proti bekyni mnišce. Tehdy se z letounů chemicky ošetřilo 370 hektarů lesa.