Vlády tří ledových mužů se zemědělci na Domažlicku letos příliš neobávají. Naopak kvitují fakt, že počasí v průběhu dubna i v prvních květnových dnech plodinám přeje.

„Já se ledových mužů nebojím. Myslím si, že musíme mít občas štěstí, i předpověď počasí je příznivá,“ říká místopředseda Zemědělského obchodního družstva Mrákov Václav Kůstka a dodává, že všeobecně zemědělství prospělo počasí posledních dní a týdnů.

„Zhruba půlroční období sucha skončilo, v současné době je vláhy dostatek. O svátcích jsme už začali s kosením luk, takže nám deštíky trochu vadí,“ dodává Kůstka.

Obavy z případných ranních mrazíků však zcela neodehnali zemědělci z Meclovska.

„Zda ledoví muži přijdou, to je těžké říct. Pokud ano, mohly by mrazíky poškodit vzešlé porosty kukuřice,“ míní agronom Meclovské zemědělské a. s. Ondřej Kučera.

Také na Meclovsku si pochvalují fakt, že se podařilo srovnat srážkový deficit.

„Zaplaťpánbů za deště. Za duben tady napršelo 90 milimetrů srážek, teď od 1. května už dalších 22 milimetrů. Je otázkou, jak to bude dál,“ říká agronom Kučera.

Podle něj budou mít vliv na letošní úrodu ještě další aspekty. Jaké budou do doby sklizně průměrné teploty, srážky, jaký sluneční svit a také do jaké míry bude foukat vítr. To vše ovlivňuje zemědělskou rostlinnou výrobu.

„Jsem rád, že se podařilo srovnat nepříznivý vláhový deficit. Dnes, v pondělí, jsme za tři hodiny naměřili 15 milimetrů srážek, což určitě plodinám pomohlo. Na Domažlicku určitě deficit je, už jen vezmu–li v potaz fakt, že zimní srážky tady byly oproti jiným místům republiky minimální, konkrétně u nás pouhé tři, čtyři centimetry sněhu. Pouze za posledních deset dní pršelo na Staňkovsku vydatněji, naměřili jsme 50 milimetrů,“ říká ředitel Agra Staňkov Václav Hauser s tím, že vliv na letošní úrodu bude mít počasí druhé poloviny května a vlastně to, jak bude po celý červen.

„Ledoví muži, myslím si, nepřijdou. Teď na čtvrtek hlásí ranní teploty kolem dvou stupňů, tak uvidíme. Případný mráz by nám mohl poškodit kukuřici. Co se týče dostatku srážek, není ještě vyhráno u obilí. Pokud jich bude v příštích týdnech nedostatek, projeví se to na výnosech,“ dodává Hauser.

S důvěrou se dívá na letošní počasí místopředseda mrákovského družstva.

„Jsem optimista. Sledujeme asi třicet let počasí a srážky. Když v záznamech listuji, tak kromě roku 2003, kdy bylo totální sucho a napršelo za rok jen 400 milimetrů, dále rok předtím, když jsme měli naopak povodně a 850 milimetrů srážek za rok, bývají u nás na Mrákovsku srážky průměrné. Vždy vyjde plus mínus 650 milimetrů. O něco hůř na tom bývají na Staňkovsku, kde vše sleduje František Pátý. Tam je roční úhrn srážek o 150 milimetrů nižší než u nás,“ zakončuje Kůstka.