V sobotu v poledne volal Záchrannou stanici živočichů Plzeň strojvůdce vlaku pohybujícího se na trase Domažlice – Bělá nad Radbuzou a hlásil: „Právě jsem 200 m od zastávky Pila, Trhanov přejel labutí pár s mláďaty. Zahlédl jsem je bohužel na poslední chvíli a identifikoval až ve zpětném zrcátku. Staří leží pravděpodobně mrtví v kolejišti a kolem se hemžilo několik malých mláďat. Kolik jich bylo, nevím, vše jsem hlásil už dispečerovi, aby upozornil kolegy z dalšího vlaku. Omlouvám se, bylo to za zatáčkou a vůbec jsem je neviděl, labuťák se proti vlaku postavil, ale nebyla šance vlak zastavit. Další vlak pojede po trati zhruba za hodinu.“

Strojvůdci tak patří dík, že vše okamžitě nahlásil, a mohla se rozjet záchranná akce, kde šlo o čas. „V tu chvíli jsme byli pod Trpísty na Úterském potoce, kde je hodně špatný mobilní signál. Volajícímu jsem rozuměl každé druhé slovo, ale tak nějak jsem chápal, co se asi stalo. Navíc labutí pár z Trhanova i rybníka od osady Pila znám důvěrně a vím, že jejich přesuny z rybníka na rybník jsou časté. Šlo o čas, proto jsem volal o spolupráci profesionální hasiče z Domažlic. Profesionální přístup operačního střediska a dlouholetá spolupráce s jednotlivými složkami IZS zafungovaly perfektně. Ani ne do 15 minut mi volá velitel zásahu hasičů přímo z kolejiště, že labutě vytlačili mimo koleje, všechny jsou živé, akorát labuťák se nemůže postavit na nohy, a žádali o pomoc,“ popsal za Záchrannou stanici živočichů Plzeň Karel Makoň.

Ten obratem telefonicky kontaktoval kolegu Radka Zemana z Nýřan, který byl na místě nejrychleji, jelikož šlo stále o čas. „Samice byla potlučená, ale bez újmy a úrazu. Všech sedm zhruba týden starých mláďat bylo v pořádku a jediný, kdo byl v kritickém stavu, byl samec, který si myslel, že jedoucí vlak zastraší a přepere. Výsledkem byl těžký otřes mozku a komplikovaná fraktura pravého křídla v těle,“ konstatoval Zeman.

Druhý den ráno dorazil na stanici veterinář a rozhodl, že křídlo se bude muset samci amputovat a zakrátit přímo u těla. Je roztříštěné na drobné kousíčky v celé délce kosti a zhmožděné tak, že se bohužel nedá zachránit a odoperovat. „Ptáci mají křehké duté kosti, je to, jako když rozbijete skleněnou trubici. Jak řekl, tak se i stalo. Hned jak se rána zklidní a částečně zhojí, bude celá rodina i s mláďaty co nejdříve vypuštěna na náhradní lokalitu, pravděpodobně na řeku Berounku. Zatím však všichni čekají u nás ve voliéře,“ dodal Makoň.