Při pohledu do studny však optimismus ztrácí i letos.

„Zahrádku zaléváme výhradně dešťovou vodou. Vodu po sprchování necháváme ve vaně a splachujeme s ní toaletu," popisuje některá z opatření, která musel zavést ve své domácnosti.

Nedostatek vody v některých lokalitách už musí řešit i vodárenská společnost CHVaK, která provozuje vodovody ve většině velkých obcí na Domažlicku.
„Když je lokalita závislá na mělkých zdrojích (jímací zářezy), jako je třeba Bělá nad Radbuzou, má už teď problém. Zásoby jsou vyčerpané," konstatoval ředitel Josef Štengl. Na Bělsku je ale naštěstí pitná voda čerpána i z doplňkového vrtu. „Ten případné snížení dodávek z povrchových zdrojů nahradí," uklidňuje bělský starosta Libor Picka.

Bělsko leží ve srážkovém stínu. „Jdou-li srážky od jihozápadu, tak u nás nespadne skoro nic," konstatoval Picka. Doplnil ale, že nemá hlášen žádný konkrétní případ, kdy by lidé museli řešit akutní problém s nedostatkem vody.

Opačnou zkušenost mají na Folmavě.
Tam v minulém týdnu nastal první větší výpadek.

„Podobné situace řešíme ve spolupráci s obcemi. S Folmavskými máme skvělou spolupráci. Na sušší období jsme připraveni. Podle potřeby máme k dispozici vlastní menší i větší cisterny a svým zákazníkům vodu dopravíme," uvedl Štengl a potvrdil, že těmito opatřeními vznikají společnosti zvýšené náklady.

„V problémových lokalitách hledáme jiné zdroje pitné vody," dodává ředitel CHVaKu.

Tato společnost dodává pitnou vodu 37 tisícům lidí na Domažlicku.