Obyvatelé Kvíčovic si budou muset dávat větší pozor na své čtyřnohé miláčky. Vedení obce kvůli stížnostem na volné  pobíhání psů schválilo obecně závaznou vyhlášku k zabezpečení pořádku na veřejných prostranstvích.

„Není to nijak zvlášť vážné, ale občas nám tu pár psů pobíhá," říká starosta Kvíčovic Jan Bostl. „Vždy jsme to řešili jednotlivě s jejich majiteli. Jeden pes dříve často utíkal majiteli místního konzumu, který je Vietnamec a byla s ním složitější domluva. Další z občanů pak volal i policii, když mu psi napadali jeho ovce," dodává starosta s tím, že vyhláška pomůže i policistům lépe řešit případné incidenty.

„Lidé tu chodí se psy na volno, myslí si, že je pes vždycky poslechne, ale není to pravda. Je dobře, že ta vyhláška je, leckterý pes může být nebezpečný," myslí si kvíčovická kronikářka Jana Šimková. „Já sama mám psa, který je trochu ostřejší a nikdy bych si  netroufla jít s ním bez vodítka. Možná v lese, když jsem sama, ale po vsi nikdy. A už se mi i stalo, že jsem šla po ulici, vedle mě běhal cizí pes a vynadáno jsem dostala samozřejmě já,"  dodává.

Důvodem k zavedení vyhlášky bylo i doporučení ministerstva – pohyb psů v Kvíčovicích byl dříve částečně řešen jako součást jiné vyhlášky, kterou vedení obce zrušilo. Nyní se proto rozhodlo se vydat samostatnou a podrobnější vyhlášku o pohybu psů.

Kvíčovičtí tedy podle vyhlášky nesmějí ponechávat psy a jiná zvířata volně pobíhat bez dozoru na veřejném prostranství, jako jsou náves, chodníky, parky a podobně, vpouštět je na dětská hřiště, zahradu u mateřské školy, veřejná hřiště či pískoviště. Psi musejí být vždy na vodítku, jejich chování musí být usměrňováno, aby nenarušovalo veřejný pořádek, povinností majitele je samozřejmě i bezodkladné odstraňování výkalů jejich čtyřnohého miláčka.