Nový obecní úřad předvedli v neděli veřejnosti v Kvíčovicích. V budově sídlí i mateřská škola a knihovna.

Právě kvůli záchraně mateřské školy, která je v prvním patře objektu, Kvíčovičtí budovu před několika lety odkoupili a vyklizené přízemí, kde původně byly jídelna a kuchyně bývalého JZD, postupně opravili. „Nejdříve jsem udělali vstup do mateřské školy z dotačního projektu Otevíráme poklady venkova, udělali jsme tam malou expozici věnovanou Štěpánce Haničincové, která se v Kvíčovicích narodila. Tím jsme pokryli vstupní halu a chodbu. Za pomoci dotace od Plzeňského kraje jsme pak postavili v přízemí nové toalety a z obecního rozpočtu jsme pak udělali zbytek, nový obecní úřad s víceúčelovou zasedací místností a knihovnu. V zasedací místnosti s kapacitou šedesáti lidí je i kino, patří k ní také kuchyňka s veškerým vybavením a zájemci si ji mohou pronajmout například pro oslavy výročí a podobně,“ upřesnil starosta Kvíčovic Jan Bostl s tím, že celkové náklady na přestavbu objektu byly zhruba 3,5 milionu korun.

Zájem návštěvníků budila mimo jiné dvě akvária ve stěně mezi chodbou a místností obecního úřadu. „Mají to tu pěkné, líbí se mi hlavně ta akvária. Ale celé je to tu takové útulné,“ řekla Deníku Jana Pasová z Domažlic.

Co budou dělat s prostory původního obecního úřadu v kulturním domě, zatím Kvíčovičtí zvažují. „Je tam malá zasedací místnost a další dvě místnosti, které sloužily jako úřad, a možností jak je využít, je více,“ uvedl Bostl. V úvahu připadají skladovací prostory pro pohostinství v kulturním domě, obecní byt nebo prostory pro služby občanům. „Vedle kulturního domu se nám podařilo vykoupit velký statek, kde plánujeme udělat projekt domu klidného stáří, ubytovací kapacitu dvacet až pětadvacet bytových jednotek pro seniory, ale třeba i pro začínající rodiny, a spojit to trochu s tím ‚kulturákem‘. Abychom kulturní dům využili pro služby, jako je třeba jídelna a restaurace a místnosti bývalého obecního úřadu, mohly by tam fungovat i služby, jako holič, pedikér a podobně,“ přiblížil jednu z možností Bostl s tím, že stavbu domu klidného stáří by obec zřejmě přenechala jinému investorovi.

„Chceme to aspoň naprojektovat a připravit, protože víme, že my to z rozpočtu asi nebudeme schopni zaplatit. Ale bude hotový projekt se stavebním povolením a kdyby se našel nějaký investor, nebo třeba pokud by měla zájem okolní města, která mají podobných zařízení také nedostatek, byli bychom ochotni jim to předat s tím, že bychom poté zařízení využívali i pro místní občany,“ nastínil kvíčovický starosta.

Zachova jedenáctka stála potřinácté proti Staré Gardě z Únějovic. Herci proti domácím měli co dělat.
Zachova jedenáctka se postavila staré gardě Únějovic