„Na podzim roku 2011 jsem odešel do důchodu a jsem názoru, že by se mělo zachovat vše, co nám připomíná naši historii," vysvětluje své pohnutky Sekora, který s pomocí vnuka na rekonstrukci bunkru nezištně pracoval, zatímco obec zaplatila náklady na materiál. Bunkr byl nejen odkryt a znovu natřen, úpravy s dřevěným obložením se dočkal i interiér, který byl vybaven i kulometem, jenž během slavnostního otevření obdivovala řada návštěvníků. U bunkru najdeme i poučnou informační tabuli.

Bunkr č. 48 se třemi střílnami byl postaven v říjnu roku 1936 a byl součástí obranné linie Domažlice-Stod-Plzeň a Klatovy-Plzeň. V katastru Kvíčovic byly tři bunkry a zachoval se jen tento – jelikož se bunkr nacházel ve vsi, nemohl být za okupace odstřelen, a proto byl zazděn. V 50. až 60. letech byl přebudován ČSLA na pozorovatelnu, střílny byly zabetonovány a upraveny na průzory.

Bunkr býval vybaven třemi kulomety. Osádku tvořilo šest vojáků, tři střelci a tři nabíječi. V době napětí měla být střežena cesta od Ohučova do Kvíčovic a Štichovské údolí.