„Není normální, aby 3. února kvetly sněženky, probouzí se ale i narcisky. Normální by bylo, kdyby vše bylo pod sněhem. Rybízy, angrešty už nasazují pupeny. Jestli zamrzne v březnu nebo podstatné déle, bude veškerá úroda pryč. Pravděpodobně by se to dotklo jak stromů, jak i keřů,“ popsal domažlický zahrádkář Josef Fidrant.

Předpovědi ale hlásí stále teplo. Podle informací z předpovědního pracoviště hydrometeorologického úřadu převažuje teplé proudění ze západu. Ochladí se přechodně a na konci týdne se vrátí teplé počasí. Podle předpovědního pracoviště se ale zima ještě vrátí, nechtějí však spekulovat, na jak dlouho by ochlazení přišlo. Jediné, co zatím zahrádkáře těší, je déšť.

Sněženky v Klenčí pod Čerchovem.Zdroj: Jiří Anderle

„Předpovědi hlásí stále teplo a déšť. Voda je ale potřeba, chybí spodní voda. Máme ale obavy a hrůzu, pokud přijdou pozdní mrazíky,“ vrátil se k případné zimě Fidrant. „Loňský rok vše taky nasazovalo brzy kolem března. Pak se ochladilo a některé stromy lokálně pomrzly. Byly to spíše ořešáky, broskve, meruňky. Záleží ale na místě, jsou oblasti, kde je chladněji. Například kolem vody, kde se teploty drží nízko a objevují se i přízemní mrazíky,“ popsal Josef Fidrant.