Měl sedmnáct zakládajících členů v čele s předsedou Karlem Holsteinem. Bylo vytvořeno jedno družstvo, které hrálo okresní přebor.

Od svého vzniku až do roku 1975 využívali jako domácí kuželnu v Zahořanech, kam kuželkáři dojížděli vlakem a poté chodili ještě pět kilometrů pěšky.
V roce 1975 se začala budovat kuželna v Újezdě Svatého Kříže. Její stavba trvala dva roky a do té doby využívali místní kuželnu Sokola v Peci pod Čerchovem.

„Od sezony 77/78 jsme začali hrát kuželky již ve vlastní kuželně. Následující sezonu jsme založili další družstvo, které hrálo také okresní přebor a obě družstva v něm nastupovala až do roku 1983,“ uvedl sportovní referent TJ Sokol Újezd Svatého Kříže Roman Pivoňka.

Týž rok se však podařilo jednomu družstvu kuželkářů postoupit do krajského přeboru II a následující sezonu do krajského přeboru I, který je nyní divizí.

„Pro následující sezonu nám opět přibylo jedno družstvo do okresního přeboru. V sezoně 88/89 postoupilo družstvo A opět do krajského přeboru I. V témže roce byla ke kuželně přistavěna ještě klubovna,“ pokračuje Pivoňka.

V průběhu dalších sezon se střídaly úspěchy a neúspěchy, ale od roku 1990 hraje kuželkářské družstvo A TJ Sokol Újezd Svatého kříže krajský přebor, který až doposud neopustilo. Bylo naopak podpořeno i družstvem B, kterému se také podařilo postoupit do krajského přeboru, a to v sezoně 2001/2002, kde setrvalo do sezony 2003/2004, kdy sestoupilo zpět do okresního přeboru.

„Před pěti lety jsme začali uvažovat o rekonstrukci naší zastaralé kuželny, bez které bychom byli asi během několika let s naší aktivní hrou skončili. Za realizaci tak rozsáhlé rekonstrukce musíme poděkovat starostovi a zastupitelstvu Bělé nad Radbuzou, kteří celou akci financovali částkou ve výši 450 tisíc korun,“ řekl Deníku Pivoňka.

Nová kuželna přinesla domácím štěstí hned při druhém zápase, který na domácích drahách sehráli, neboť byl vytvořen nový rekord kuželny v počtu 2 602 poražených kuželek. Činili se také jednotlivci. Během okresních přeborů vytvořil v kategorii mužů český reprezentant a mistr světa Viktor Pytlík nový rekord kuželny v počtu 511 poražených kuželek.

„V současné době máme družstvo A v krajském přeboru, které po polovině soutěže vede a družstvo B v okresním přeboru, které je prozatím na třetím místě,“ dodal Pivoňka.

TJ Sokol Újezd Svatého Kříže se zúčastňuje turnajů pořádaných v Plzeňském kraji, a to v Rokycanech, Holýšově a Stříbře. Porovnat své síly jezdí i do Rychnova nad Kněžnou, kde se pokouší obnovit i dlouholetou spolupráci, kterou udržovali jejich předchůdci. Od loňkého ročníku se účastní poháru České kuželkářské asociace, kde se probojovali v obou případech do druhého kola. Aktivita Tělovýchovné jednoty Újezd Svatého Kříže, která má celkem 28 členů, z toho 23 registrovaných hráčů, z nichž je jich 19 aktivních a pět přispívajících členů, však nekončí na turnajích. Každoročně pořádá pouťový turnaj pro veřejnost, Memoriál Jana Hutkaye st., Memoriál Stanislava Pivoňky, který je spojený s oddílovými přebory a na Silvestra přátelské utkání proti místním hasičům.