„Odborníci provedli čištění a nátěr ocelové konstrukce vzpěr a spodní strany podlážky vyhlídkového ochozu. K práci používali 30 metrů vysokou teleskopickou plošinu," shrnul Petr Matějka, předseda domažlického odboru Klubu českých turistů, kterému rozhledna patří.

„Nátěrové práce jsme nemohli dělat během prázdnin, když se tam pohybují návštěvníci, protože hrozilo nebezpečí znečištění. Původně jsme chtěli práce provést během září, ale postupně se vyskytla řada problémů – buď nebyla k dipozici plošina, nebo nebylo pěkné počasí. Navíc když odborníci začali pracovat, začalo sněžit, a tak jsme museli na týden práce přerušit," popsal vedoucí domažlických turistů.

Práce tak byly dokončeny včera, v pondělí 2. listopadu.

Turisté museli objednat vysokou plošinu z Klatov, protože v Domažlicích byla k dispozici jen nižší, která se dala využít jen k pondělním pracím ve spodní části věže.

Nynější údržbové práce nebyly jediné, které domažličtí turisté v letošním roce na rozhledně provedli. „Na jaře jsme do vstupního prostoru instalovali mříž, aby byl oddělen prostor pokladny od skladu," zmínil Petr Matějka.

Vypadá to, že letošní zájem turistů o návštěvu dominanty Čerchova dosáhne na podobná čísla jako v loňské rekordní sezoně.

„Ještě nemáme k dipozici čísla říjnové návštěvnosti, ale do konce září přišlo na Kurzovu věž 9464 návštěvníků," vyčíslil Matějka s tím, že po započtení říjnové návštěvnosti by celkový počet turistů mohl dosáhnout k podobné hodnotě jako vloni. Tehdy počet 10 053 příchozích překonal předchozí návštěvnický rekord.

Čerchov se stal v letošním roce místem několika významných akcí.

V srpnu bylo na slavnostním setkání připomenuto 110. výročí otevření Kurzovy věže. Domažlické turisty potěšila účast potomků Viléma Kurze, který stavbu rozhledny inicioval a po kterém je pojmenována.

V druhé polovině září věž společně navštívily velvyslankyně tří skandinávských států v ČR – Norska, Finska a Švédska.