„Nejvíce napadené lesy jsou na severní a střední Moravě, v kraji Vysočina a v Jihočeském kraji. Troufnu si tvrdit, že za ně se hned řadí okres Klatovy a Domažlice,“ uvedl ředitel Domažlických městských lesů (DML) Jan Benda.

„Současná kalamita začala v roce 2003 vlivem abnormálně suchého a teplého počasí. A druhou etapu nastartoval orkán Kyril z let 2007 až 2010. Třetí etapa se rozběhla v roce 2015 po abnormálním suchu a trvá dodnes,“ sdělil Benda s tím, že právě sucho a vysoké teploty jsou hlavní příčinou těchto kalamit.

Nejúčinnější metodou boje s kůrovcem je včasné vyhledání stromů, pokácení, asanace a jejich odvoz ke zpracování.

„Problémem je, že je teď nedostatek zpracovatelských kapacit v lese i na pilách,“ vysvětlil Benda. O dřevo je minimální zájem, těžce se prodává a také za velice nízkou cenu, což nejvíce postihuje malé vlastníky lesů.

Z vernisáže obrazů.
Rozhovor: Honza Homola z kapely Wohnout inspiroval k cestování řadu lidí

„Naše rodina vlastní přibližně 4,5 hektaru lesa Úboče. Kvůli kůrovci jsme museli pokácet již asi polovinu. A pokácené kůrovcové dřevo jde špatně prodat, pily ho vykupují za směšné ceny,“ popsal svoji situaci spoluvlastník lesa Jiří Havel z Domažlic. Problémem je také, že dřevo, které se neprodá, zůstává u lesa a kůrovec z něho může vylétávat a dál škodit. „Nejdůležitější je, aby se dřevo z lesa rychle odvezlo,“ dodal Havel.

Vzniklé kalamitní plochy je nutné rychle uklidita zalesnit novými dřevinami, což je samozřejmě finančně náročné. „Pro letošní rok mají DML vytvořenou dostatečnou finanční rezervu na pěstební činnost a také využíváme všech dostupných dotací,“ řekl Benda s tím, že by dotace mohly do budoucna pomoci kompenzovat vlastníkům jejich ztráty. „Pokud stát nepomůže, hrozí, že třetina lesů v České republice zanikne. Někteří vlastníci nebudou mít totiž na zalesnění peníze,“ pokračoval Benda. „Výkupní ceny jsou tak nízké, že se pořádně ani nezaplatí pokácení a nová výsadba stromů. Malí vlastníci na tom téměř nic nevydělají a může to pro ně být až prodělečné,“ okomentoval situaci Havel. Na to, jak dlouho ještě bude kůrovcová kalamita pokračovat, má vliv především počasí. Všichni vlastníci lesů si proto přejí studený a vlhký rok.

Tematický dětský den na Podzámčí.
Balonkový dětský den na Podzámčí si užilo více než sto dětí