Gynekologicko-porodnické oddělení Domažlické nemocnice získalo nový 4D ultrazvuk za milion dvě stě tisíc korun. Nemocnice ho mohla pořídit díky sponzorskému daru České Kubice. Tato obec letos věnuje Domažlické nemocnici celkem milion sedm set tisíc a díky tomuto finančnímu daru bude pořízen ještě nový videogastroskop.

„Nový ultrazvuk budeme používat ke všem detailnějším vyšetřením plodu. Má podstatně kvalitnější obraz včetně 4D. Vyšetření budou spolehlivější a pro plod příjemnější. Maminky díky kvalitnímu snímku uvidí, jak bude její miminko vypadat,“ řekl primář gynekologie Ladislav Hamadej s tím, že takový ultrazvuk nemá ani jedna z okresních nemocnic v Plzeňském kraji.

Nový přístroj nahradí ten současný, kterému v nejbližších letech skončí životnost.

„Starý ultrazvuk nevyhodíme, ale přesuneme ho na operační sál, kde bude dál fungovat,“ dodal Hamadej.
Ultrazvuk mimo jiné dokáže odhalit a diagnostikovat  všechny vývojové vady. V gynekologii pak pomáhá odhalit například nádorová onemocnění a využitelný je i při řešení problematiky inkontinence.

Přístroj stál milion dvě stě tisíc korun a prostředky na jeho nákup poskytla Česká Kubice. Podle starosty Vladimíra Korandy přišly s nápadem koupit ultrazvuk zastupitelky obce. „Začali jsme s panem starostou jednat o videogastroskopu, který stojí 600 až 700 tisíc. Pan starosta jen tak mimochodem řekl: „Ženské říkaly, že vám chybí ultrazvuk? Kupte si ho taky.“ – Když jsem se pana starosty zeptala, zda ví, že stojí přes milion, odpověděl, že ano a že ho máme koupit,“ řekla ředitelka Domažlické nemocnice Alena Vyrutová a dodala: „Ne všechny obce mají takové možnosti jako Česká Kubice, ale nemocnice je ráda za všechny sponzorské dary, ať už jsou malé či větší, protože z darů máme možnost obnovovat potřebnou techniku v nemocnici.“

„Nemocnici vždy podporovalo kasino, které v České Kubici máme. Podmínky podpory se však změnily a prostředky jdou nyní obci. Chceme model podpory zachovat, podpořit sportovní kluby, vybrané neziskovky a samozřejmě nemocnici,“ řekl starosta České Kubice Vladimír Koranda.

Jeden milion korun poskytlo letos nemocnici také město Domažlice. Pomáhají i další města a obce a také firmy nebo fyzické osoby. Právě díky sponzorským darům pořídila letos nemocnice třeba fetální pulzní oxymetr, který monitoruje množství kyslíku v krvi plodu v děloze, a na dětské oddělení byl pořízen speciální zvlhčovač vzduchu, jenž pomáhá dětem s dýchacími problémy.