Naprosto k nepřehlédnutí je stodola u silnice na okraji Vidic. Zdobí ji na čelní straně nápis se jménem obce sestavený ze stříbřitých krytů kol, na bočních stranách si lze přečíst jména Klárka a Terezka. Vše doplňují další kryty. Autorem díla je vidický občan Jiří Lehner.

„Řadu let jezdím do práce do Horšovského Týna a cestou mne upoutala spousta poklic, které se jen tak válely po pangejtech. Tak mne napadlo, že by se z nich dalo něco vytvořit,“ říká Lehner.

Pár zastávek při cestě do Horšovského Týna a zpět přineslo desítky krytů kol, které Vidičan využil po svém.

„Začínal jsem je sbírat asi před osmi lety. To jsem měl ještě frézu, multikáru. Docela přibývaly. Když jsem udělal nápis Vidice, rozkřiklo se to a našli se i lidé, kteří mi je začali nosit,“ vzpomíná Lehner.

K názvu obce po čase přibyla jména jeho vnuček.

„Naši na mne už tlačí, abych tam dal Davídka, kterému je 14 měsíců. Ale ještě je čas. První vnučka tam přišla, když jí bylo 2,5 roku, druhá ve třech letech,“ směje se Lehner, přestože mu vadí, že někteří nenechavci poklice ze stodoly kradou.

„U Terezky bylo původně 3,5 roku, ale ukradli mi tam čtyři plechové poklice, asi nejsou k dostání. Teď už jsem chytřejší. Než je tam dám, tak je zezadu štípám,“ vysvětluje.

Velký problém prý bude muset vyřešit, až na stodolu bude dávat jméno vnuka.

„Kam jen ho dám? To bych Vidice musel dát výše do štítu a Davídka pod ně. Musel bych na to asi zavolat plošinu, je to hodně vysoko,“ přemýšlí nahlas.

Každopádně je ale rozhodnut nápisy na své stodole dále rozšiřovat. Poklic prý má dostatek. A co víc. Fandí mu rodina, obyvatelé Vidic i okolí. A jak jsme mohli zjistit, stodola obitá poklicemi se líbí i projíždějícím motoristům.