V každém případě se i na Valentýna ději romantické věci – o jednu zajímavou valentýnskou příhodu se s námi podělil například ředitel poběžovické základní školy Vladimír Foist:

„Na jedné z našich montanistických výprav, bylo to o valentýnském víkendu před pěti lety, jsem se štěstím našel nádherný, dokonalý dvojitý krystal minerálu beryl, který je typický pro poběžovické pegmatity," vzpomenul Foist a poznamenal, že tento šestiboký kámen je odpradávna považován za symbol rodiny.

Rozhodl se, že valentýnský beryl daruje své ženě Lence. Doma se pustil do jeho čištění a úpravy, když se náhle při jednom lehkém poklepání lekl, že kámen praskl.

„A skutečně dva spojené krystaly se k mé lítosti rozdělily. Ale uprostřed mezi nim se objevil třetí, který byl vrostlý mezi oba sloupce berylu. Bylo to nádherné překvapení a krásný dárek pro milovanou ženu," řekl Foist.

„Několik týdnů po této příhodě mě manželka pozvala na romantickou večeři, kde mi sdělila úžasnou zprávu – že čekáme dcerku. Znamení berylu se naplnilo, Elince jsou dnes čtyři roky a rodinný beryl stále ochraňuje všechny členy rodiny," dodal na závěr.

Ředitelka MKZ Horšovský Týn Leona Císlerová Valentýna v soukromí neslaví. „Uznávám vyjádření lásky jiným způsobem než je gesto v jednom dni v roce," říká Císlerová. „Pokud jde ale o romantický zážitek, jsem ještě nyní plná dojmů z minulého týdne, kdy můj manžel naplánoval společný víkend na Ještědu. Vydali jsme se tam obdivovat krásy tamní krajiny. Byl to nádherný výlet," dodala.

Kamil Jindřich, ředitel domažlického kulturního střediska, zase tvrdí, že díky skvělé manželce a dvěma nádherným dcerám má důvod k oslavě sv. Valentýna v podstatě každý den.

„Pravdou ale je, že vzhledem k velké časové vytíženosti nás obou jsme si poměrně dost vzácní, a tak se snažíme využít každý volný víkend či večer, abychom mohli být pohromadě," říká Jindřich. „Mé opakované pokusy o věnování nějakého hmotného daru mé ženě skončily, když jsem jako výraz lásky a obdivu své tehdy novopečené manželce ve velkém nadšení zakoupil jako nezbytné vybavení naší nové společné domácnosti mrazák (v akci!), do kterého se sice vejde celé sele, ale který se nám nevešel do sklepa a vlastně díky své výšce měl problém vejít se i do dveří domu," dodává s tím, že od experimentů a snahy o originalitu proto raději ustoupil.

„Podle slov mé ženy jí v poslední době nejvíce radosti udělalo mé pozvání na koncert Radky Fišarové do pražského Rudolfina, nebo nedávná návštěva představení Don Carlos od G.Verdiho v milánské opeře La Scala – což ale nebyl dar ode mn, nýbrž pro mě od našich milých přátel k mým čtyřicátinám," zakončil Jindřich.