Není to shoda jmen. Jeho otec Ivan Klánský náleží mezi největší osobnosti české klavírní hry nejen v uplynulém půlstoletí, bratr Daniel je operním pěvcem. „U nás doma byla hudba vždycky přítomná – poslouchali jsme ji, většina našich přátel byli muzikanti, takže bylo přirozené, že se na něco hraje, že je to součást života,“ řekl pro Deník o uměleckém směřování ve své rodině Lukáš Klánský.

„Ale měl jsem normální dětství, chodil jsem hrát fotbal, jezdili jsme na výlety, no a k tomu jsem se věnoval hudbě,“ uvedl na pravou míru. „Co se týče poslechu hudby, naprosto většinově volím tu klasickou. A když chci něco hodně odlehčeného do auta, tak si pustím třeba Franka Sinatru nebo Bennyho Goodmana. Dál jsem se moc nedostal,“ svěřil se.

Je úspěšným sólistou, komorním hráčem, dirigentem i pedagogem. „Jako člen Lobkowicz tria vystoupil na nejvýznamnějších festivalech v České republice i na zahraničních pódiích,“ připomínají organizátoři z MKS Domažlice. S houslistou Janem Mráčkem, koncertním mistrem České filharmonie, se představil na festivalech v Basileji, Ankaře či v berlínském Konzerthausu.

Poznáte, odkud pochází naše snímky?
FOTOKVÍZ: Poznáte ze snímků fotografa Deníku město či obec na západě Čech?

„V posledních letech se intenzivně věnuje také specifické disciplíně dirigování od klavíru,“ dodávají pořadatelé s tím, jak široké je hudební zaměření Lukáše Klánského. „S Komorní filharmonií Pardubice natočil v dvojroli sólisty i dirigenta klavírní koncerty Wolfganga Amadea Mozarta,“ zmiňují příklad z jeho klavírní a dirigentské interpretace zároveň.

Vstupenky je možné získat v domažlickém infocentru nebo online. Na druhém koncertu Kruhu přátel hudby 2024 v Domažlicích se publikum setká 25. dubna s Kukal Quartetem.