Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Postřekově našli prázdné hnízdo

Postřekov - Celkem dvaadvacet hnízdišť čápů bílých na Domažlicku a Tachovsku zkontrolovali v sobotu ochránci ptactva. Přitom okroužkovali 47 mláďat. Místem, kde neuspěli, byl pouze Postřekov.

15.6.2009
SDÍLEJ:

V sobotu 13. června pracovníci Záchranné stanice živočichů kontrolovali a kroužkovali mláďata čápů bílých. Na snímku je Miloš Paisker na umělé hnízdní podložce v Koutě na Šumavě.Foto: Archiv DESOP Plzeň

„Hnízdo sice neslo známky obsazení a našli jsme i vývržky, ale mláďata v něm nebyla,“ říká Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů. V Chodově prý zase čápi při opravě na hnízdo nanosili tolik materiálu, že jeho výška brání přístupu a ochranáři do něj neviděli. Oproti minulým letům se počet mláďat v hnízdech snížil. Pouze v Bělé nad Radbuzou a Horšovském Týně se samci činili a v hnízdech tam mají po čtyřech mláďatech.

Vlastní zpráva: Jako každoročně jsme i letos vyrazili na významnou kroužkovací akci, která se týkala jednoho z nejznámějších ptačích druhů – čápa bílého. Tuto činnost provádíme kvůli monitorování výskytu a pohybu čápů. Kroužkují se mláďata ve věku cca od 2 týdnů a zatím co někde byla mláďat tak, tak na kroužkování, jinde už téměř stála na hnízdě. Letošní akce proběhla relativně bez potíží, až na jedno hnízdiště se nám podařilo prohlédnout všechna ostatní. Naši členové, kteří šplhali k hnízdům, projevili maximální nasazení a odvahu.
Celkem jsme během soboty stihli zkontrolovat 22 hnízdišť na Tachovsku i Domažlicku a okroužkovat celkem 47 mladých čápů. Pouze několik navštívených hnízd se nacházelo na známém stanovišti, které si čapí populace v minulosti oblíbila – komíně. V posledních letech těchto vhodných a pro čápy atraktivních míst ubývá, neboť často patří k již dosluhujícím, bouraným objektům. Snažíme se proto čápům nabídnout nová hnízdní podložky v podobě uměle postavených stožárů a sloupů.
Tyto náhradní hnízdiště jsou ptáky s oblibou využívána, což dokazují i výsledky našich každoročních průzkumů.
V celkem třech hnízdech ze všech kontrolovaných nebyly nalezeny známky úspěšného snesení a vylíhnutí vajec. Hnízdo v Postřekově sice neslo známky obsazení a našli jsme zde i vývržky, ale mláďat na něm nebyla.
Oproti letům minulým se snížil obvyklý počet mláďat na hnízdech. Většinou jsme na hnízdě kroužkovali, pouze 3 mladé ve věku mezi 2 – 3 týdny. Na stožáru v Chotěšově bylo dokonce pouze jedno živé mládě, druhé bylo mrtvé pod hnízdem a jedno vejce zůstalo nevylíhnuté. V Bělé nad Radbuzou a Horšovském Týnu bylo po 4 mláďatech což je určitě lepší.

Zajímavosti z akce: V Draženově jsme na hnízdě pozorovali dospělou samici, která měla na noze kroužek tmavé barvy a šestihranného tvaru pocházející ze sousedního Německa. Díky vyfotografování kroužku se nám podařilo odečíst potřebné údaje a odeslat kolegům.
V Chodově se nám kvůli nevyhovujícímu technickému stavu nepodařilo dostat na hnízdo k mláďatům. Čápi nanosili tolik hnízdního matriálu, že hnízdo bylo moc vysoké a kolega do něj z přístupové konzole ani neviděl.

Autor: Václav Tauer

15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Doležel vystoupí v Klenčí.

Varhanní festival v Klenčí uzavře Jan Doležel

Ilustrační foto.

Kriminalisté obvinili pět dealerů pervitinu

Fanoušci jsou nároční, ale dokáží nás hlasitě ocenit

Mrákov – Hudební žně mají v tomto období fanoušci rockové muziky. Minulou sobotu si v mrákovském kulturním domě užili koncert kapel Dymytry a Komunál, v tu následující, 21. října tam od 20.30 hodin vystoupí kapela Kečup. Jedním z členů populární skupiny je zpěvák a kytarista Dan Dobiáš.

FOTO: Čeští i bavorští harmonikáři si v Loučimi zahráli společně

Loučim – V neděli 15. října odpoledne se v restauraci pana Matějky uskutečnilo další setkání přátel harmonik, tentokrát s hojnou bavorskou účastí nejen nástrojů, ale i obecenstva z okolí Degendorfu.

Zloděj ukradl ve Všerubech motorovou pilu

Všeruby – Neznámý pachatel v průběhu uplynulého měsíce ve Všerubech prošel neoploceným pozemkem ke kůlně, kde odstranil visací zámek zajišťující její dveře.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení