Třebaže odboráři z Domažlické nemocnice vyhlásili včera stávku, pacienti, kteří přišli do ambulancí na kontrolu mezi 9. a 11. hodinou, nebyli ani v nejmenším rozhořčeni, že nebudou ošetřeni a musejí tudíž čekat.


„Souhlasím se stávkou a plně lékaře a sestry chápu. Poslanci si čtou v práci noviny, někdy taky při jednání spí. Zdravotníci se starají o naše zdraví, zachraňují nám životy a pořád se jim hází klacky pod nohy. Teď si půjdu dát do bufetu kafe a něco k jídlu a v klidu si počkám,“ sdělil nám pacient Pavel Žiga z Čečovic.


Stávka byla organizována jako celodenní s tím, že péče o pacienty byla jen částečně omezena.
V žádném případě se nedotkla závažných případů onemocnění.


„Do stávky se zapojilo devadesát procent zaměstnanců. Z toho důvodu se operovaly pouze akutní případy. Plánované operační výkony byly kvůli stávce přesunuty,“ uvedl předseda místní organizace Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů, Michal Fait s tím, že stávka nebyla v žádném případě zaměřena proti vedení Domažlické nemocnice.


Někteří ze zaměstnanců se symbolicky připojili k protetům tím, že vyrazili s transparentem na náměstí.
„Všichni si koupili zmrzlinu a zahodili ji jako symbol, aby šla reforma k ledu,“ vysvětlil jejich počínání Fait.


Pacientům bylo většinou známo, ve které době nebudou z důvodu stávky ošetřeni. Ti, co se o stávce dozvěděli až na místě, lékaře spíše podporovali.


„Přivezla mě sanitka, protože bych sem sama nedošla. Nohy mě už tak dobře neslouží. O stávce jsem nevěděla. Na rentgen a sonograf jsem nečekala ani chvilku. Teď musím do jedenácti hodin počkat na paní primářku, ale chápu to, vždyť se perou i za nás,“ sdělila pacientka Květoslava z Hostouně.


„Rozhodli jsme se připojit ke stávce na protest proti připravovaným změnám v českém zdravotnictví, které jsou i přes odpor veřejnosti a varování řady mezinárodních institucí současnou vládou tvrdě a arogantně prosazovány. Naším cílem bylo pozastavení reformy českého zdravotnictví a zahájení seriozní diskuse se všemi zainteresovanými stranami,“ vysvětlil Fait důvod stávky.

V Bělé nad Radbuzou byl v pohotovosti stávkový výbor Federace strojvůdců ČR

Stávka se týkala i železniční dopravy. V době od 13.00 do 14.15 hodin proto nejely v našem regionu vlaky, neboť se Federace strojvůdců ČR rozhodla podpořit stávku.


Spoj s pravidelným odjezdem ze stanice Horažďovice předměstí ve 13.12 hodin a příjezdem do Domažlic ve 14.37 hodin vůbec nevyjel. Nejel ani vlak z Klatov (odj. 12.48) do Domažlic (příj. 13.45), současně spoj vypravovaný pravidelně z Domažlic ve 12.31 hodin na Klatovy.
Ochromení provozu postihlo i trať mezi Staňkovem a Poběžovicemi. Lidé, kteří by se včera potřebovali dostat vlakem v 13.33 hodin ze Staňkova do Horšovského Týna, měli smůlu. Vlak totiž jel pouze na trase H. Týn – Poběžovice (příj. 14.47).
Vlak s pravidelným odjezdem ve 13.02 hod. z Domažlic do Tachova nejel v úseku Domažlice – Bělá nad Radbuzou.

A právě v Bělé měli strojvůdci stávkový výbor. Tvořili ho dva místní – Jiří Mach a Miroslav Král.
„Stávkový výbor byl nutný už z toho důvodu, že se ke stávce nepřipojily konkurenční drážní odbory, tedy Odborový svaz železničářů.
Byly z toho nějaké zmatky, na které jsme museli operativně reagovat. Volali nám proto kolegové na stávkový výbor, kam a jak přesunout stroje, aby bylo možné ve čtvrt na tři provoz železnice obnovit,“ vysvětlil Jiří Mach.


Proč se vůbec strojvůdci rozhodli stávkovat?
„Naše federace strojvůdců rozhodla, že stávku zdravotníků a dalších odborových svazů podpoříme na protest vůči důchodové reformě. Strojvůdci odcházeli do důchodu ve třiašedesáti letech. Pokud chtěl někdo z nich přesluhovat, musel absolvovat složitá vyšetření a psychotesty, aby bylo jisté, že může nadále řídit mašinu a vozit bezpečně lidi,“ uvedl Jiří Mach s tím, že posunutí hranice odchodu do důchodu na 65 let věku nevidí odborový svaz strojvůdců jako šťasné řešení.


V Domažlicích a Bělé nad Radbuzou mají přitom své domovské stanice zhruba tři desítky strojvůdců. Kolik se jich do stávky zapojilo?
„Jedna třetina strojvůdců sice čerpala volno, ale stávku všichni podpořili. Zbylí strojvůdci samozřejmě stávkovali,“ dozvěděli jsme se od bělského stávkového výboru.


Vzhledem k tomu, že se nejedná o první stávku strojvůdců, zajímalo nás, jak se k ní postaví jejich zaměstnavatel – České dráhy.
„Při minulé stávce nás zaměstnavatel zažaloval a věc se tím pádem dostala k soudu. Ale u soudu jsme díky právníkům našeho odborového svazu vyhráli. Soud nám dal za pravdu, že na stávku jsme měli nárok. Nyní uvidíme, ale zatím nepředpokládáme, že se stejná situace bude opakovat,“ myslí si strojvůdce Mach a dodává, že doba stávky se sice bude vykazovat jako doba strávená v zaměstnání, ale nebude strojvůdcům zaplacena.