Utahování opasků, kterého se bojí většina lidí, čeká kvůli ekonomické recesi zřejmě i obce a města. Jejich zástupci se obávají, že stát jim letos a možná i v příští letech poskytne méně peněz do rozpočtů.

„Myslím, že se ta krize obecním kasám určitě nevyhne,“ prohlásil starosta Mrákova Josef Janeček a pokračoval: „Slyšíme o různých opatřeních, které vláda plánuje, například snížit daně. Když to udělá, vybere na daních logicky méně peněz a pak jich bude moci méně rozdělit obcím.“

Peníze od státu přitom tvoří většinu mrákovského rozpočtu. „Letošní rozpočet budeme schvalovat teprve začátkem března, ale jestli bude méně peněz, budeme muset některé plánované akce odsunout. Naštěstí jsme se letos nechystali na nic velkého, vydali jsme se z peněz loni, ale musela by například počkat rekonstrukce památkově chráněné kapličky svatého Václava ve Starém Klíčově, když by nepřišla dotace,“ vysvětlil Janeček.

„Daňové příjmy určitě nedosáhnou loňské úrovně, to je realita,“ souhlasil starosta Holýšova Antonín Pazour a dodal, že při tvorbě rozpočtu se s tím muselo počítat.

„Město Holýšov má rozpočet přes sto milionů korun, peníze z daní činily kolem dvaceti milionů korun. O kolik méně to bude, nevíme, ale určitě se to pak projeví na investicích města. Letos chystáme tři velké akce, na které jdou evropské peníze: zateplení základní školy, revitalizace náměstí a komunikace. Do těch prostě investovat musíme. Možností, jak získat peníze, by pak bylo navýšení kapitálového příjmu, to znamená prodej majetku,“ uvedl Pazour.

Obce určitě pocítí i to, že se stovky lidí po celém okrese ocitly bez práce. Samotná města a obce jim ale výrazněji pomoci nemohou.

„Pár lidí z našich obcí možná o práci přišlo, nejspíš ti, kteří dojížděli do Kdyně, do Elitexu nebo Kdynia, ale nebude to žádné velké číslo,“ řekl Janeček a dodal, že obec by lidem, kteří se ocitli v tíživé ekonomické situaci mohla pomoci maximálně levným bydlením. „Z bývalé školy v Mrákově je dům s byty určenými příjmově vymezené skupině lidí. Právě se jeden uvolnil,“ dodal mrákovský starosta.

Propouštělo se také v Holýšově. „S problémy se potýká SVA. Zaměstnávalo kolem sto dvaceti lidí a propustilo polovinu. Je to smutné, ale není to zatím tak vyhrocená situace. Věříme, že ostatní velké firmy jako EvoBus, Wuppermann, Behr a Kabex situaci ustojí. Plánovaly rozvoj výroby a navýšení počtu zaměstnanců, za těchto okolností rozvoj nejspíš pozastaví a počkají i s přijímáním nových lidí,“ domníval se Pazour.

„Chodí k nám teď mnohem více lidí se žádostí o dávky,“ potvrdila Jana Lehnerová z horšovskotýnského kontaktního místa Úřadu práce v Domažlicích. „Zájem se zvýšil hlavně o příspěvek na bydlení a sociální příplatek. Bohužel je můžeme zpětně vyplatit jen za tři měsíce a kolikrát tu lidé zjistí, že už na něj měli nárok třeba před rokem. Je dobré přijít hned. Máme tu vyvěšenou také nabídku zaměstnání úřadu práce,“ dodala Lehnerová.