Třináct křížů v katastrálním území obce Luženičky přijel posvětit biskup Plzeňské diecéze František Radkovský.

„Díky těm, kteří se starají o kříže, boží muka a kaple, dostává krajina pravou tvář. Je to nejen křesťanská, ale i národní záležitost. Pokud tyto památky necháme spadnout, ztratíme minulost,“ pronesl biskup František Radkovský.

Nevídanou událost si nenechalo ujít na sto padesát věřících. Po uvítacím slovu starosty Luženiček Františka Kopeckého předali zástupci obce biskupovi dárek k jeho svátku. Poté se všichni vydali na tříkilometrovou pouť v čele s biskupem Radkovským a domažlickým farářem Miroslawem Giergou.

„Považujeme za velkou čest, že se této události zůčastnil i biskup a osobně posvětil všech třináct křížů,“ uvedl starosta obce Luženičky a Luženice František Kopecký. Během dvou let došlo v tomto katastru k renovaci čtrnácti historických křížů. Na jejich opravě se podílela jak obec Luženičky, tak i soukromí vlastníci těchto malých posvátných staveb.

„Opravy provedla kamenická firma z Domažlic, která odvedla dokonalou práci,“ řekl Deníku Kopecký. Za výrazné finanční pomoci Plzeňského kraje, obecního úřadu Luženičky a soukromých vlastníků se podařilo znovu vrátit zašlou krásu těmto odkazům našich předků. Celkové náklady na jejich obnovu činily přes 200 tisíc korun.

„Kříže jsou opraveny moc pěkně. Opravovaly se leckde, ale tady jsou všechny ve zlatě, což vypadá velice hezky. Je vidět, že máme dobrého starostu, který se postará o všechno čeho je třeba,“ uvedla jedna účastnice slavnostního svěcení z Luženiček, která si nepřála být jmenována. Poslední, čtrnáctý kříž bude posvěcen na dušičky.