Práci policie zpochybnil včera u domažlického soudu Jan Švejnoch z hospodářské kriminálky domažlického ředitelství, který je obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Podle obžaloby oznamoval správci tržnice na Folmavě termíny policejních razií. „V průběhu roku 2007 až do 9. ledna 2008 sděloval telefoniky nájemci a správci tržnice ve Folmavě informace o plánovaných akcích policie a České obchodní inspekce, za což získal nejméně 15 tisíc korun,“ uvedla včera v závěrečné řeči státní zástupkyně.

Kriminalistu v lednu zatkli detektivové z Inspekce ministerstva vnitra. „Od počátku letošního roku jsem si prošel tím, co bych nikomu jinému nepřál. Protože jsem policista, mám velké pochybnosti o vedení vyšetřování. Mám dojem, že za tím stojí zájmy jiných osob a já jsem ten, kdo to odnesl,“ řekl Švejnoch, který jinak po celou dobu hlavního líčení mlčel.

Jeho dva obhájci zase zpochybňovali telefonní odposlech, který je důkazem obžaloby a v němž zaznělo: „ Zítra ráno si zahrajem fotbal. A vem ty dresy.“ Těmito slovy měl Švejnoch upozornit správce vietnamské tržnice na policejní kontrolu a říkat si přitom o úplatek. Fotbal má být šifrou pro policejní razii a dres zástěrkou pro předání úplatku.

Svědka, kterým byl správce vietnamské tržnice, označili obhájci za nedůvěryhodného. „Svědek není věrohodný, neboť dával úplatky, aniž by na příjemce upozornil policii,“ uvedl jeden z obhájců.

Správce původně vypovídal, že dal třikrát Švejnochovi po pěti tisících za upozornění na kontroly. Později ale výpověď změnil a tvrdil, že to byly jen půjčky. Vysvětloval, že byl při prvním výslechu nervózní, a proto vypovídal nepřesně. Na půjčku, kterou Švejnochovi údajně poskytl, neexistuje žádná písemná smlouva a ten mu peníze stále dluží. „Myslel jsem si, že když mu půjčím, tak se zlepší naše vztahy pro spolupráci,“ řekl správce.

Obhájci také poukázali na fakt, že při domovní prohlídce nebyl zajištěn žádný důkaz o vině obžalovaného kriminalisty, který u policie sloužil téměř patnáct let.

Ze statistiky však vyplývá, že při šesti akcích na folmavské tržnici v období konce roku, tedy v době, kdy se měl Švejnoch dopustit trestné činnosti, nebyli policisté při svých raziích úspěšní ani jednou, zatímco u kontrol Celní správy byla úspěšnost téměř stoprocentní. Podle informací České obchodní inspekce jsou všichni policisté vázáni absolutní mlčenlivostí. V první fázi plánování vědí o akci pouze nejvyšší pracovníci policejního ředitelství. Ve druhé fázi, kdy se propracovávají detaily a je zlokalizovaný prostor, kde se bude kontrolní akce odehrávat, jsou obeznámeni i zástupci ředitelů. Výkonný článek se vše dozví až v den zásahu.

Obžalovaného kriminalistu domažlický policejní ředitel Miroslav Hora zprostil výkonu služby v lednu vzápětí po Švejnochově zatčení. „Nikdo z nás nepamatuje, že by kdy na našem policejním ředitelství došlo k takovému pochybení,“ uvedl tehdy Hora. Soudce včera odročil hlavní líčení na pátek 15. srpna, kdy by měl být vynesen rozsudek.