Pouze symbolickým díkem v porovnání s tím, co mnozí naši spoluobčané pro zdraví a záchranu života ostatních dělají, jsou medaile profesora Janského.

Pravidelné ocenění mnohonásobných dárců krve hostila ve čtvrtek odpoledne obřadní síň domažlické radnice.

„Ve středu jsme ocenili bronzovou medailí v budově Všobecné zdravotní pojišťovny dvacet bronzových dárců, kteří mají na svém kontě deset odběrů krve. Dnes budeme předávat 13 stříbrných medailí za dvacet a sedm zlatých medailí za 40 odběrů,“ uvedla ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže v Domažlicích Marie Kestová.

Ty, kteří prostřednictvím své krve nezištně pomáhají druhým, přivítal na radnici starosta Miroslav Mach, předsedkyně Sboru pro občanské záležitosti Libuše Matějková a za ČČK Jitka Wogelová. Jejich slova v nejrůznější formě směřovala k shromážděným, na pohled nenápadným lidem, pro které se odběry krve staly součástí života. A co víc, dárcovství berou jako samozřejmost a neradi o něm mluví.

A protože zlatá Janského medaile není nejvyšším oceněním, byla obřadní síň svědkem předání dárků a diplomů za padesát, šedesát, sedmdesát a dále i Zlatých křížů za osmdesát odběrů krve.