Zdejší sbor dobrovolných hasičů slavil 90 let od svého založení. „V obci bydlí kolem 150 obyvatel a z toho je 70 členů. To znamená, že skoro každý druhý zdejší občan je hasič,“ usmívá se Václav Marian, jeden z nejstarších členů a zároveň bývalý starosta obce.

Za tónů dechového orchestru Ambito vyrazil slavnostní průvod hodinu po poledni od požární nádrže a prošel celou obcí. Za hudebníky se nesli hrdě vlajkonoši a uniformovaní hasiči, k nimž se připojili civilisté a příznivci místních dobrovolníků. V průběhu pochodu došlo k zastavení u kaple sv. Václava, kde byl za doprovodu státní hymny položen věnec, a poté všichni účastníci pokračovali až na místní travnaté hřiště, kde probíhaly celé oslavy. Úvodního slova se ujala starostka obce Lenka Volkmannová. „Spolupráce s místním sborem si velice cením, naši hasiči jsou pro naši vesničku skutečným přínosem,“ řekla.

Tenisový míček. Ilustrační foto.
Na Domažlicku bylo rozehráno 1. kolo tenisového Davis Cupu

90 let je skutečně dlouhá doba, kterou představit v krátké řeči byl poměrně oříšek, se kterým se skvěle popasoval starosta SDH Martin Hösl. Z rukou člena výkonného výboru OSH Domažlice Jana Heriana pak převzali jednotliví členové sboru vyznamenání. Velitel hasičů František Volkmann představil hasičský prapor zdejšího sboru a přítomným vysvětlil jednotlivé symboly. Následně praporu požehnal farář Przemyslaw Ciupak ze staňkovské farnosti.

Šestapadesát mladých hudebníků z orchestru Ambito bavilo účastníky po celou dobu akce. „Troufnu si říct, že koncert mladého hudebního tělesa nás tady všechny doslova pohltil. Navíc díky výbornému servisu v podobě občerstvení a stánků se suvenýry a dárkovými předměty s hasičskou tematikou to bylo pro všechny příjemné odpoledne,“ hodnotí akci starostka Volkmannová. „Děkujeme všem, kteří se na akci a přípravách podíleli. Poděkování dále patří také těm, kteří přišli a podpořili tak místní sbor, zejména pak členům spřáteleného SDH Vránov,“ dodala závěrem.