„Daroval nám ho pan Josef Žáček z Meclova. Sám je vášnivým sběratelem starších železných předmětů, zejména pak z kovářských dílen. Za tímto účelem objíždí kovošroty a hledá. Mezi odpadem nalezl minulý týden doslova poklad – dvojčinnou váhu se dvěma závěsy a stupnicí ve tvaru měsíčku," popsala křenovská místostarostka Lenka Volkmannová. „Minulost této váhy si můžeme pouze domýšlet, o to více si však získává naši pozornost," dodala.

Na stupnici je uvedena jako jednotka hmotnosti pud. Jde o ruskou váhovou jednotku, přičemž 1 pud se rovná 16,379 kilogramu.

Vzhledem k tomu, že se tato jednotka používala v Rusku do roku 1924, odhaduje se stáří nového exponátu na přibližně 100 let.

„Stupnice ve tvaru měsíčku byla silně znečištěná, pan Žáček po jejím vyčištění zjistil, že váha sloužila k vážení v různých hmotnostních rozsazích. Současně bylo možno vážit předměty s použitím dvou závěsných ok a dvou háků pro upínání předmětů," popisuje exponát Volkmannová a pokračuje: „To není nic neobvyklého, již v době říše římské existovaly váhy, které měly několik ok pro zavěšení a několik stupnic, byly to tedy váhy několikarozsahové. Byl to velký pokrok, protože bylo možno používat jedny váhy ve velkém rozsahu. Další jejich výhoda byla v tom, že stačilo břemeno pouze zavěsit a váhy samy po vychýlení sklonného vahadla ukázaly na stupnici hmotnost. Stupnice na naší nové váze je rozdělena na menší dílky tečkami."

Další zajímavostí je vůně kouře, která vystupuje z předmětu. Křenovští se proto domnívají, že se může jednat o váhu používanou například v kovářské dílně nebo v udírně. Nevynikala zřejmě velkou přesností, ale je snadno přenosná a nevyžaduje závaží.

„Nová sezona v muzeu vah tedy začíná opravdu šťastně. Pan Josef Žáček z Meclova přislíbil, že určitě muzeum navštíví i se svojí rodinou. Dětem pak ukáže exponát, který v kovošrotu odkoupil za cenu železa, tedy za 5 korun," zakončila Volkmannová.