Uplynulých několik týdnů v obci Krchleby trápily obyvatele přemnožené mouchy, kterých s teplým počasím jen přibývalo. Pro místní byl pobyt v obci téměř nemyslitelný. „Na mouchy jsem zvyklá od koní, ale i na mě toho bylo příliš,“ sdělila Gabriela Špitová.

„NMucholapky byly  během chvíle plné. Naštěstí chladnější počasí mouchy trochu zahnalo.Zdroj: Gabriela Špitováedalo se sedět venku nebo se najíst, jídlo bylo hned obsypané mouchami. Byly všude. Během chvilky se jich spousta dostala do auta a málem jsem se díky nim vybourala,“ dodala. V autě, a nejen tam, s nimi měl problém i pan Vlastimil Stach. „Ve voze jich bylo snad padesát, cestou jsem je vyhazoval z okna. Pro mě to bylo neobyvatelné a chtěl jsem se odstěhovat do penzionu. Vše je z hnojiva, které vyklopili na pole rovnou za naše domy,“ postěžoval si Stach. Ten stížnost sdělil řediteli AGRO Staňkov a.s. Václavu Hauserovi i starostovi Staňkova Alexandru Horákovi, který se na situaci v Krchlebech byl i podívat.
Důvodem, proč se mouchy přemnožily, bylo nezaorané hnojivo na poli. Lidé se domnívali, že k abnormálnímu výskytu much došlo v kombinaci hnoje ze slepičího trusu a vysokých teplot. Ovšem příčina vznikla o pár kilometrů jinde a na poli v Krchlebech se mouchy už „jen“ vyklubaly.

„Letos po třech letech jsme nakoupili z Malahova hnůj se slepičím trusem. V jeho spodních vrstvách se již na hnojišti namnožily muší larvy. Fůry se odtud ale měly odvézt na naše hnojiště do Ohučova a ne hned na pole, jak bohužel traktorista udělal,“ vysvětlil Hauser, ředitel AGRA.

Plochu nechal poté zemědělský podnik ošetřit insekticidem, ovšem mouchy se převážně držely v blízkém lese a vylétávaly do obce odtud. Podle místních jich byly v obci stovky. Naštěstí s poklesem teplot se i jejich výskyt zmírnil. Nicméně občané mají obavy, zda s další vlnou veder nepřijde zároveň další muší invaze.

„Nové larvy se zatím nevyskytují. Situaci ale budeme preventivně sledovat,“ řekl Deníku ředitel Václav Hauser. Na závěr dodal: „Rád bych se občanům Krchleb omluvil za vzniklé potíže a nepříjemnosti.“

Ilustrační foto.
Okresní dopravně bezpečnostní akce proběhla v minulém týdnu na silnicích