Již poosmé se v Mrákově uskutečnila ojedinělá výstava holštýnského skotu. Chovatelé z domažlického okresu tu opět dali dohromady největší výstavní kolekci holštýnek v republice.

Už od začátku července vybírali chovatelé z celého okresu to nejlepší ze svých chovů. „Měsíc před výstavou učili krávy chodit, týden před výstavou přijeli holiči a kolegové z Holandska objížděli chovatele, radili jim s příprvou na výstavu,“ řekl hlavní zootechnik Zemědělského obchodního družstva Mrákov Josef Jírovec s tím, že v den výstavy se krávy připravovaly už od tří hodin ráno. „Jsou ostříhané, umyté, učesané!“

Celkem se návštěvníkům výstavy předvedlo 49 červených a 50 černých holštýnek. „Tolik jich na žádné výstavě v republice neuvidíte,“ uvedl ředitel výstavy Václav Šaloun s tím, že celkovou šampionkou se nakonec stala mezi červeným typem druhotelka z Agro Staňkov a mezi černými holštýnkami prvotelka spáňovské farmy HDF s. r. o.. „Dílčí vítězky jednotlivých kategorií pocházely například z chovů Meclovské zemědělské a. s. na farmě v Březí a farmě v Srbech, Fadisu Osiva H. Týn, ZOD Mrákov a ZS Srbice,“ dodal Šaloun.

Úspěchy na výstavě pomáhají chovatelům k lepšímu odbytu zvířat. „Díky této výstavě se opravdu lépe prodává. Chovatelé prodají více zvířat za daleko lepší ceny. Kvalita soutěže je totiž taková, že už jí konkuruje jen přerovská výstava, která má ovšem zázemí v podobě ohromné haly. My jsme letos poprvé měli k dispozici velký stan s kapacitou pět set lidí, což úroveň ještě pozvedlo, a příští ročník už můžeme podle slov odborníků pořádat jako mezinárodní,“ prozradil Šaloun.

Mezinárodní už ovšem dlouhá léta bývá zázemí výstavy. Od počátku v roce 1994 pomáhají s výstavou Holanďané a letos soutěžící krávy hodnotil švýcarský boniter Marcus Gerber. „Každý posuzovatel hodnotí jinak. Gerber klade důraz na končetiny, dále na utváření vemene a pak na rámec a mléčný typ. Každý stát má totiž jiný pohled na ideál krávy,“ vysvětlil ředitel výstavy a dodal, že návštěvnost výstavy, na které se nejlepšími kusy pochlubilo 21 chovatelů, se pohybovala kolem tisícovky lidí.