Politické strany a hnutí vsadí při podzimních krajských volbách většinou na osvědčené matadory, nové tváře se na čelních místech kandidátek téměř neobjevují. Výjimkou jsou pouze lídři ANO 2011 a sociální demokracie – dva podnikatelé, kteří jsou v politice nováčky.

„Sázíme na Josefa Bernarda, což je výrazná tvář, která může oslovit podnikatele i veřejnost. Od druhého místa už jsou tradiční politici ČSSD," říká primátor Plzně Martin Zrzavecký. A podobně jsou na tom i ostatní strany.

Kandidáti z Domažlicka ČSSD:
Jaroslav Šobr – místostarosta Staňkova, krajský radní
Jan Látka – senátor, zastupitel Domažlic a krajský zastupitel
ODS:
Vladislav Vilímec – poslanec, místostarosta Kdyně, krajský zastupitel
KSČM:
Věstislav Křenek - krajský zastupitel
Jan Bozděch – starosta Klenčí, (bez polit. příslušnosti)
Starostové a nezávislí:
Miroslav Mach – starosta Domažlic, krajský zastupitel
Libor Picka – starosta Bělé nad Radbuzou
Jan Bostl – starosta Kvíčovic
Václav Mothejzík – starosta Horšovského Týna
Miroslav Pazdera – 2. místostarosta Babylonu
Koalice pro Plzeňský kraj:
Stanislav Antoš - místostarosta Domažlic

Uskupení Starostové a patrioti, jež sdružuje čtyři strany a hnutí, povede ostřílený starosta Pavel Čížek za podpory dalších starostů a plzeňských politiků. Je mezi nimi bývalý primátor Plzně Pavel Rödl i hokejová legenda Bohuslav Ebermann. Také komunisté sázejí na jistotu, povede je poslanec Karel Šidlo. Václav Štekl, Zdeňka Lišková či Věstislav Křenek, kteří jsou za ním, už zkušenosti s prací na hejtmanství mají.

Velkou neznámou je zatím kandidátka ANO, kterou hnutí ještě nechce zveřejnit. „Musí ji ještě schválit vedení strany," vysvětlil krajský šéf ANO Jan Volný. Známý je pouze lídr – podnikatel a předseda Okresní hospodářské komory Plzeňsko Miloslav Zeman. Jak on, tak i bývalý ředitel Škody Transportation Josef Bernard figurují v mnoha společnostech – jako jednatelé, členové představenstev i dozorčích rad. „Už nyní za sebe začnu hledat nástupce v hospodářské komoře. A pokud nastoupím do některé funkce, nebudu ve své firmě vůbec figurovat. Možná ji i prodám," slíbil Zeman.

Ani ODS a TOP 09 zatím nemají schválené seznamy, na kandidátce občanských demokratů se za lídrem Martinem Baxou téměř jistě objeví osvědčená jména, jako starosta Blovic Jan Poduška, místostarosta Rokycan Jan Šašek exprimátor Jiří Šneberger. Topkaři sází na primáře Klatovské nemocnice Richarda Piknera na pozici lídra, za ním se na kandidátce objeví mimo jiné poslanci Jaroslav Lobkowicz či Marek Ženíšek.

Jedinou ženou mezi lídry je školní inspektorka Ivana Bartošová, kterou do boje o křeslo hejtmana posílají KDU-ČSL a Strana zelených jako Koalice pro Plzeňský kraj.

Dlouho se spekulovalo, že by se na kandidátce TOP 09 mohl objevit europoslanec Jiří Pospíšil (nez.). Ten ale tyto volby téměř jistě vynechá, chce se soustředit na práci v Bruselu. „Je velmi málo pravděpodobné, že bych se objevil na některé kandidtáce. Budu pouze voličem," potvrdil v pátek Deníku Pospíšil.

Krajské volby se konají v říjnu, lidé zvolí zástupce do 45členného zastupitelstva kraje. Nyní hejtmanství vládne koalice ČSSD a KSČM, v opozici je TOP 09 a ODS.