Na start v ´orlovně´ u domažlické brány se dostavila jako první tříčlenná skupinka, která přijela ze Kdyně. S sebou nesla ´prezent´.

„Neseme buchtu paní Maňasové. Jsme členy Orla a po skončení pochodu tady ještě posedíme," vysvětlila Milada Fritzová, která se vydala na pochod s manželem Václavem a kamarádkou.

„Já sice přijela z Prahy, ale Kdyni mám moc ráda, takže dnes za ni budu startovat," řekla nám rodilá Plzeňačka Marie Jánská.

Pochodníci měli možnost zvolit si různě dlouhé trasy.

„Vybrali jsme si naši tradiční trasu 17 km. jen jednou jsme šli 11 kilometrů, ale to je pro nás málo. Tehdy nás nalákal pan vikář Miroslav Kratochvíl, že prý už je starší (smích), i když jednou šel s dětmi třiadvacetiki­lometrovou trasu. Chodíme na tenhle pochod každý rok, letos je 19. ročník a dříve jsme chodívali celá rodina," doplnili Fritzovi.

Vzpomínky na I. ročník pochodu

Za existenci pochodu zažili různé počasí i příhody. Který ročník jim nejvíce zůstal v paměti?

„Samozřejmě nám utkvěl v paměti nejvíce první ročník. To nás pan Kraus z Kouta vedl, ale to bylo strašné. Pršelo, bylo mokro, čvachtalo nám v botách," vzpomíná s úsměvem Fritzová.

„Zabloudili jsme, brali jsme to přes pole, přes trávu, přesto to byl zatím náš nejlepší zážitek ze všech ročníků," doplnil ji manžel.

Jejich kamarádka šla v sobotu pochod Kozinovo krajem poprvé. Tuší, co s ní udělá sedmnáctikilo­metrový pochod?

„Kamarádka mne zlákala, tak uvidíme, smála se Jánská.

Kdyňští orlové se však netěšili pouze na pochod.

„Cestou také sbíráme houby. Moc se těšíme, protože jsme na nich letos ještě nebyli. Máme látkovou tašku, tak doufám, že nějaké přineseme," prozradila Fritzová.

„Také tradičně krmíme ryby na Babyloně, nosíme s sebou chleba. Pak také krmíme v Trhanově labutě. To jsou takové dvě zastávky, se kterými počítáme," poznamenal pan Fritz.

Dokáží si představit, že by pochod vynechali?

„Ani náhodou, to už je taková tradice, musíme si na pochod udělat čas," odpověděla paní Fritzová předtím, než jsme skupince popřáli na cestu „Zdrávi došli!"

Účast trochu zklamala

Těžko říci, zda letos odradilo některé dřívější účastníky pochodu počasí, či jejich nepřítomnost zavinila nemoc.

„Celkem šlo Kozinovo krajem 32 lidí včetně dětí. Nepřijeli například z Jednoty Orel Plzeň, třebaže jsme jim pozvánku zasílali. Pochodu se zpravidla účastnilo kolem padesátky lidí, a to i v letech, kdy bylo daleko horší počasí.Trochu jsme zklamaní," řekla Deníku za pořadatele po skončen