„Nyní se kope od obecního úřadu k poště. Jde o poslední úsek na hlavní silnici. Právě v tomto úseku se kope do hloubky až 4,20 metru. Musí se podvrtat koutský potok, kde jsou dva nebo tři přechody. Ačkoliv je poměrně sucho, ve výkopech je všude voda," řekl starosta Kouta na Šumavě Václav Duffek s tím, že tento úsek je posledním článkem II. etapy stavby kanalizace.

Koutem nyní neprojedou větší auta ani autobus. Ten dojede na začátek obce, otočí se a po hlavní silnici se vrací do Kouta od Kdyně. Autobusová zastávka u pošty je dočasně zrušena. Osobními auty se dojede všude, jen větší auta se užšími uličkami nedostanou. Místní mají příjezd ke svým domům zajištěn.

Se samotnou stavbou kanalizace se v Koutě začalo vloni v listopadu. Letos na podzim by měly být práce dokončeny, a tím bude Kout celý odkanalizován.

„Projekt stál 32 milionů korun a byl podpořen 18 milionovou dotací ze Státního fondu životního prostředí. Vzali jsme si sedmimilionový úvěr a zbytek budeme platit z obecních peněz. V této sumě už jsou projekty, jako například přípravné práce, jež jsme už měli zaplacené. Takže si myslím, že to finančně zvládneme. Hlavně musíme stavbu včas dokončit a zkolaudovat," pokračuje koutský starosta Duffek.

Další vydání ale na Koutské ještě čeká. Musejí totiž opravit místní silnice.
„Až bude stavba kanalizace dokončena, musíme se pustit do stavby chodníků, a hlavně do oprav místních komunikací, které jsou v poměrně špatném stavu. Protože tyto opravy budeme hradit ze svého, budeme silnice opravovat postupně," dodal Duffek.