Ačkoli jsou na Babylonu čisté pláže i kvalitní voda, návštěvnost byla tento rok nejhorší za poslední čtyři roky. Zatímco před dvěma lety se v domažlickém městském koupališti v Babylonu vykoupalo přes 20 tisíc lidí, letos to bylo necelých čtrnáct tisíc osob.

Sezona skončila a koupaliště je od pondělní uzavřené pro veřejnost. „Babylon jako takový je už překonaná záležitost. Je příliš vzdálený od města a závislý na počasí,“ vysvětluje Jiří Houška, ředitel Plaveckého bazénu v Domažlicích, pod jehož správu koupaliště spadá.

Domažličtí si podle něj chtějí jít po práci za malé náklady zaplavat a musí jet osm kilometrů z města, je to nevýhodné. Proto většinu návštěvníků koupaliště tvoří lidé, kteří přijíždějí za rekreací z širokého okolí. Ani těch ale není mnoho. „Služby, náklady na ubytování a celkovou rekreaci jsou zde srovnatelné s levnějšími zájezdy do zahraničí, kde je větší komfort a pěkné počasí je téměř jisté,“ tvrdí Houška. Koupaliště je zaplněné pouze o prázdninových víkendech, pokud je zrovna pěkné počasí. Zatímco kdysi byla kapacita chatek u koupaliště nedostačující, dnes o ně není téměř žádný zájem.

Alena Kupková z Domažlic jezdí na Babylon po práci na kole každý den: „Babylon mám ráda, je to krásné místo na rekreaci, ale v poslední době ztratil glanc. Myslím, že se jeho stav zhoršuje. Mně tam ze všeho nejvíc chybí slušná restaurace.“ Podle Kupkové by zlepšení kvality koupaliště a poskytovaných služeb Babylonu prospělo a přilákalo by i více návštěvníků.

„Do budoucna plánujeme bagrování a vyčištění rybníka, další zlepšení budou záležet na tom, kolik peněz město Domažlice uvolní,“ říká Houška. Aby podle Houšky bylo v dnešní době kvalitních aquaparků koupaliště úspěšné, muselo by kromě lepší dostupnosti z města nabídnout také zařízení na využití volného času pro celou rodinu a atrakce pro děti. „My máme pár skluzavek, jinak skoro nic,“ dodává Houška.

Nejlepší řešení by viděl v rozšíření Plaveckého bazénu v Domažlicích. Studie zahrnující přístavbu bazénu i venkovní koupaliště s atrakcemi je podle něj již dlouho připravena a městu by se investice vyplatila.

„Domažlice vlastní koupaliště určitě potřebují, Babylon je spíše výletní záležitost. A lidé by se často rádi šli vykoupat, ale většinou končí v práci pozdě. Například děti se samy na Babylon nedopraví,“ poznamenala Kupková. Koupaliště se znovu otevře 15. května příštího roku.