„Kvůli synovi to řešíme buď malým bazénkem na zahradě u rodičů, nebo jezdíme až do Waldmünchenu,“ sdělila Hana Škampová z Horšovského Týna. Řada lidí si proto pořizuje bazén, a s ním pak přicházejí problémy, jak se o vodu starat. „Chce to kontrolovat pH vody, dalo by se říci, že by mělo být kolem 7, tedy neutrální, a podle toho doplňovat chlor,“ uvedl vedoucí laboratorního centra v Klatovech Svatopluk Krýsl. „V malých bazéncích doporučuji vyměňovat vodu každý den. U větších pak vodu průběžně upouštět a doplňovat, tak jednou za dva týdny.“

Kdo si není kvalitou vody v bazénu jistý, může si nechat pH i kyselost změřit. „Není to drahá záležitost, pH vody změříme za 50 korun a kyselost za 30 korun. Pro lidi z Domažlic je to sice do Klatov z ruky, ale i tak se stává, že přijedou,“ poznamenal Krýsl. V případech, kdy je už kvalita vody hodně špatná, doporučuje lidem zkusit takzvaný chlorový šok. „Obecně stačí tak desetinásobek běžné dávky chloru, třeba obyčejné savo, které je lacinější než speciální přípravky. Do bazénu se naleje večer po koupání, chlor zoxiduje, vodu vyčistí a ráno se nečistota ze dna vysaje luxem. Modrá skalice moc nezabírá, obzvlášť, když je hodně horko,“ vysvětlil Krýsl.

Zajímavou alternativou bazénu, obzvlášť pro ty, kterým je bližšší ekologičtější přístup, je nový trend - koupací jezírko. „Koupací jezírko umožňuje přesně využít možnosti vybraného prostoru. Dá se postavit v jakémkoliv tvaru, hloubce, je to čistě o rozpočtu,“ informoval Jan Šmatera z kanické firmy Seitz – Folien, která se stavbami koupacích jezírek mimo jiné zabývá. „Zájem je velký, lidé se ozývají prakticky ihned, jakmile vysvitne sluníčko. Stavíme prakticky od jara do podzimu,“ dodal Šmatera.