Slunečné počasí v těchto dnech již naplno svádí ke koupání, řada koupališť v našem regionu však neustále bojuje o přežití, či dokonce ani nemá nikoho, kdo by se jejich provozu věnoval.

Nájemce koupaliště stále ještě nenašli například v Kanicích. Po loňském létě nemá nikdo odvahu, ačkoliv obec nabízí velmi výhodné podmínky včetně zařízeného kiosku. „Musíme to vymyslet tak, aby koupaliště fungovalo, a najít někoho, kdo bude na jeho chod alespoň dohlížet. Musíme najít nějaké řešení," řekla starostka Kanic Marie Ptáková.

Na koupališti Podhájí u Horšovského Týna provozuje chatovou osadu tamní automotoklub, problémy má však sousední stanový Autocamp, patřící městu. Ten byl po celou minulou sezonu bez nájemce a ani v letošním roce se žádný nepřihlásil. „Aby byl provoz autokempu dostatečně výdělečný, bylo by nutné zapracovat na propagaci, vymyslet, jak přitáhnout lidi," myslí si jednatel horšovskotýnského Bytesu Zdeněk Křivka.

Veselejší jsou už naopak v Němčicích. Tam zřejmě zabrala velkorysá nabídka, kterou byl pronájem koupaliště za korunu. Nejen, že Nemčičtí mají provozovatele, podařilo se jim dokonce získat dotaci, aby mohli tamnímu koupališti vrátit zašlou slávu. „Hlavní koupaliště bude v provozu už od začátku června, kiosek a dětský bazén pak od poloviny června. Návštěvníci se mohou těšit na velké změny k lepšímu," řekl starosta Němčic Jan Hvizd.

O náročnosti provozování místa ke koupání ví své nájemce Lomečku u Starého Klíčova Zdeněk Zrůst.

„Koupaliště na sebe nikdy nevydělá, je to totálně prodělečná záležitost. Já například mám k Lomečku ještě potápění a vyrábím věci ze dřeva. Co utržím, dávám sem," říká Zrůst a poznamenává, že v Lomečku se platí symbolické vstupné. „Ani si nepřejte vědět, kolik jsem za poslední roky investoval a kolik naproti tomu vydělal na vstupném. Přesto chci, aby lidi přišli, takže tu pořádám sochařská sympozia i hudební akce. Každý rok něco nového připravím, letos je to další pláž. Prostě se snažím, aby sem lidi přišli nejen za pěkného počasí a měli se na co dívat," doplňuje Zrůst.

I nájemce koupaliště Úžlebec u Černíkova Eduard Schneider tvrdí, že kulturní akce, které na koupališti pořádá obec nebo tamní sdružení, návštěvnosti  pomáhají. I on ale přiznává, že udržet místo životaschopné není žádný med. „Návštěvnost nestojí za nic. Loni nám víkendy propršely a nevyšlo nám například ani setkání cyklistů," uvedl Schneider. „A jaké to bude letos? No, to se budeme muset nechat překvapit," dodal.