Již dlouho čeká na svoji záchranu kulturní památka, která stojí na břehu Radbuzy v Srbech. Kostel sv. Jana Křtitele je v havarijním stavu, který se stále prohlubuje. Jedná se o památku v majetku církve.
„V pohraničí, tedy i u vás, je to s církevními objekty velice špatné. Je to tím, že stát dosud nemá vypořádané vztahy s církví. Po 40 letech nám vrátil objekty v hrozném stavu. Pokud by je vracel tak, jak je ve čtyřicátém osmém roce sebral, byla by to jiná písnička,“ říká mluvčí Biskupství plzeňského Alena Ouředníková s tím, že ze státní kasy nejde církvi tolik peněz, aby mohla svůj majetek opravovat.
Tristní stav srbského kostela se nelíbí tamním obyvatelům. „Kostel vypadá hrozně. Pamatuji se, že po revoluci se tam něco zainvestovalo, byl takový boom. Chvilku se snažili i Němci, ale miliony, které by na opravu byly třeba, nedali dohromady. Je sice udělaný štít a střecha, ale kostela je strašná škoda. Je to evropská rarita, vždyť stojí na pilotech. Nejhorší je, že starost o něj utichla,“ myslí si Daniela Hrubá ze Srb a dodává: „Jako malíř trpím, když vidím, jak dopadly tamní fresky.“
„Je to všechno o penězích. O opravě kostela se hezky povídá, ale vyžaduje miliony korun. My, jako obec, máme svých starostí dost. Nezbývá nám, než nechat vše na majiteli, tedy církvi,“ říká starosta Miroslav Housar s tím, že co se týče památek, je pro jejich opravu. „Drobení peněz – sem něco, tam něco, ale nemá cenu. Měly by se opravovat popořadě,“ dodává.
„Kvůli kostelům ve stavu, jako je ten v Srbech, jsme před třemi lety založili nadační fond. Sponzorů je, bohužel, málo a jedná se o drobnější dárce. Proto kostely chátrají,“ říká smutně mluvčí biskupství Ouředníková.