Rozhodnutí padlo po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí Plzeňského kraje. Důvodem je krátkodobá hospitalizace pacienta, u kterého se prokázalo onemocnění Covid-19.

Test na možnou nákazu pacientovi provedli ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde je rovněž hospitalizován. Protože byl však nejprve hospitalizován v Domažlické nemocnici kvůli zcela jiným obtížím, začalo se hovořit o uzavření nemocnice.

První zpráva o tomto kroku se objevila na internetu již ve středu večer. Situace však zatím není tak vážná, omezení a opatření se týkají pouze chirurgického oddělení a ne celé nemocnice.

„V současné době se na oddělení nepřijímají noví pacienti. Stávající budou doléčeni ve zpřísněném hygienicko-epidemiologickém režimu,“ konstatoval mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Situace se může změnit, nyní však nikdo nedokáže říct, jakým směrem se bude ubírat či v jakém časovém intervalu. Nemocnice vše řeší s epidemiology. „Nevylučuje se zavedení dílčích či komplexních opatření,“ řekl Kokoška s tím, že omezení péče platí do odvolání, nejméně však do příštího týdne.

Ostatní oddělení fungují v dosavadním režimu.

NEUROCHIRURGOVÉ BEZ NÁLEZU

Od pondělí 16. března musela být uzavřena neurochirugická klinika plzeňské fakultní nemocnice. Objevil se tam totiž pacient pozitivní na koronavirus. Podle ředitele Fakultní nemocnice (FN) v Plzni Václava Šimánka se šest desítek pracovníků, kteří jsou nyní v karanténě, již brzy vrátí do práce. „Provoz na klinice spustíme v neděli 29. března,“ informoval Šimánek s tím, že u všech zaměstnanců kliniky byly testy na koronavirus negativní.

Nakaženým pacientem byl řidič kamionu polské národnosti. „Zdravotnickou záchrannou službou z Karlových Varů byl 1. března přepraven v umělém spánku do plzeňské fakultní nemocnice. Měl krvácení do mozku, byl urgentně operován a 6. března probuzen. U pacienta se začal rozvíjet zápal plic, lékaři proto nabrali k testování materiál na Covid-19. Vzorek z neděle 15. března vyšel pozitivní,“ uvedl minulý týden Šimánek. Polský řidič je v současné době již vyléčený z nakažení Covid-19, a stal se tak prvním pacientem v kraji, který se z tohoto typu onemocnění uzdravil.