Milion korun museli letos nečekaně uvolnit z městského rozpočtu Kdyňští. peníze byly použity na nezbytné opravy horské chaty na Korábu.
„Čtrnáctidenní mrazy, které začátkem roku udeřily, nevydrželo staré topení. Zamrzla vracečka, tím pádem nešlo topit a popraskala voda. Nemělo cenu dělat částečnou výměnu, protože stav radiátorů a rozvodů topení byl už velmi špatný," popisuje stav kdyňský starosta Jan Löffelmann.

Současně s výměnou topení se Kdyňští pustili i do renovace rozvodů vody a sociálního zařízení, které už také dost pamatovalo. Novinky jsou i na rozhledně. Kromě toho, že zmizely vyryté nápisy, je vnitřek rozhledny nově natřen a všude jsou umístěny i nové mapy, které návštěvníkům napoví, co vidí před sebou. Vyšperkovaná rozhledna má celoroční provoz.

Na Korábu už neuspějí ani zloději kovů, kteří zde vloni řádili a odnesli, co bylo možné.
„Zbytky měděných obkladů jsme sundali a nahradili je dřevěnými," pokračuje starosta s tím, že v nejbližší době čeká horskou chatu i výměna oken, odizolování a nové oplášťování.

„Obklady budou totožné, aby měl Koráb stále stejný ráz. Údržba nás stojí sice dost peněz, ale chceme, aby došel své původní slávy. Dodnes je navštěvován turisty i nahodilými hosty, končí zde různé závody a vyhlášené zde začínají být i silvestry," dodal Löffelman.

I když horská chata na Korábu už nyní nabízí mnohem lepší služby, ceny za ubytování jsou zde opravdu nízké.
Za jednu noc zde zaplatíte 250 korun, za dvě noci 200 korun a pokud zde strávíte například týden dovolené, vyjde vás jedna noc na 180 korun.

„Koráb je dominantou okolí Kdyně. Býval vyhledávaným místem turistů. Pak se to nějak zkazilo, proto je dobře, že se opravuje. Byla by ho škoda," myslí si Jana Plachá ze Kdyně.

Spokojená je i provozovatelka horské chaty Milada Žáčková.
„Za nové topení jsme samozřejmě moc rádi. Vloni, když popraskalo, jsme tu přežili jen díky krbovkám, které město pořídilo do hospody," řekla Žáčková.