Konrádyho dudácká muzika obdrží 12. května v 17 hodin v obřadní síni domažlické radnice pamětní medaili Města Domažlic k 55. výročí založení kapely, která je známá nejen v České republice, ale oblíbili si ji i posluchači v sousedním Bavorsku a jinde ve světě.

Oslovili jsme zakladatele kapely Antonína Konrádyho, abychom zjistili podrobnosti.

Jak jste přijal oznámení Městského úřadu v Domažlicích o tom, že zakládající členové vaší dudácké muziky obdrží od starosty města uvedené vyznamenání?

Samozřejmě s velkou radostí! Vždyť padesát pět let je víc než polovina života a taková pocta člověka jen potěší. Za ta dlouhá léta muzicírování jsme uskutečnili obrovskou řadu vystoupení, nahráli desítky chodských písniček a domnívám se, potěšili nekonečnou řadu vděčných posluchačů a diváků jak doma, tak v zahraničí. Škoda, že tuto radost nemohou prožívat můj otec Antonín a strýc Jakub, známý výrobce chodských dud, kteří stáli u kolébky založení kapely.

Víte, kteří členové vaší dudácké muziky významné domažlické vyznamenání obdrží?

Dle mých informací mimo mne tuto plaketu obdrží také Zdeněk Bláha, František Pikhart. Im memoriam jidostane Stanislav Tomala, který sice nebyl zakládajícím členem, ale po smrti mého otce, který hrál v kapele housle, jej nahradil. Bohužel se tohoto ocenění nedožil Vladimír Baier, který nás v těchto dnech navždy opustil.

U příležitosti 55. výročí údajně připravujete vydání nového CD. Kdo se na něm bude spolupodílet mimo Konrádyho dudácké muziky?

Budou to zpěváci, kteří dlouhá léta s kapelou spolupracují.

Kdo například?

Jako prvního musím zmínit postřekovského zpěváka Jiřího Kapice a jeho manželku Hanu. Ti byli našimi prvními zpěváky. Už jsem několikrát zmínil, že jsme se Zdeňkem Bláhou začínali jako dudácké duo a naše začátky byly u národopisného souboru v Tlumačově. Tam jsme mimo ně objevili ještě jednu zpěvačku, a to Hanu Ticháčkovou – Víznerovou.

Pokud je mi známo, tak s vámi zpíval také ´král chodských zpěváků´ – Jaromír Horák?

Ano! Tento vynikající interpret s námi nazpíval řadu chodských písniček a uskutečnil desítky vystoupení. Při této příležitosti bych rád vzpomněl Chodské trio. Také to by mělo v letošním roce oslavovat 55 let od založení. Bohužel, ani jedna z členek Chodského tria již nežije. Proto alespoň takto vzpomenu na jeho zpěvačky. Byla to Manka Kunešová, Eva Hesová a vynikající Jiřina Skalová. Ta se dočkala ocenění od města Domažlic podobně jako my letos a měla z toho obrovskou radost.

Kdo vám upravuje ty desítky krásných, chodských písniček, které dlouhých pětapadesát let hrajete, nebo ty, které budou na novém CD?

Bohužel právě Vladimír Baier, který právě odešel do muzikantského nebe, a vydání CD se nedočkal. Byl to vynikající muzikat, který dlouhá léta hrál v naší muzice Es–klarinet a byl vlastně lídrem kapely. Měl obrovské muzikantské nadání a ke každé písničce dovede napsat nejen výborné variace, ale i dohrávky. Často jsme si v kapele říkali: „Kam ten Vláďa na ty dohrávky chodí!“ Na úpravách se podílí také Zdeněk Bláha. I jemu vděčíme nejen za úpravy, ale má také velký podíl na popularitě Konrádyho dudácké muziky.

Proč právě jemu?

Protože do pořadu Hrají a zpívají Plzeňáci a dalších jím vymyšlených a populárních folklorních pořadů velice často zařazoval a zařazuje naši dudáckou muziku.

Ještě jste nezmínil, kdo na nových nahrávkách k pětapadesátinám vaší kapely bude zpívat…

Budou to Jiří a Hana Kapicovi, dále pak Jana Hojdová a její sestra Marie Freiová z Klenčí, Plzeňáci Věra Rozsypalová a Václav Švík, já a moje dcera Ivana Červená.

Tak to je špičková sestava a dá se zcela jistě předpokládat, že o toto nové CD bude veliký zájem. Kde bude k dostání a kde je pokřtíte?

Rádi bychom je vytvořili do Chodských slavnost, a pokud se nám to povede, tak by křest byl v pořadu, který připravujeme se synem Vlastimilem, pod názvem ´My sme se k vám přišli ptáti, smíme-li vám blahopřáti´.

Kdy ho vaši příznivci uvidí?

O letošních Chodských slavnostech, přesně v sobotu dne 14. srpna na pódiu pod Chodským hradem.

Kde bude vaše nové CD k mání?

Koupit si je mohou při křtu, samozřejmě budou k dostání v prodejnách a v Domažlicích, konkrétně v Rondu.

Už máte vybraného kmotra, který křest provede?

Ano, máme. Bude to Domažličák, který nám velice pomohl se sponzorováním nahrávky. Jeho jméno ale nechám jako překvapení.

Vím, že není laciné vydat jakoukoliv nahrávku. Máte více sponzorů?

Bez nich by to nešlo. Vydání CD obnáší vysoké náklady a bez pomoci sponzorů je skoro vyloučené dát takovou částku z vlastních zdrojů dohromady. Podařilo se nám ale sehnat několik dobrých lidí, kteří nám finančně pomohli, a touto cestou bych jim chtěl upřímně a mnohokráte poděkovat! Domnívám se, že pomohli dobré věci, protože chodská písnička si to zaslouží. Stále ještě ale nemáme konečnou částku pohromadě, a tak budeme vděčni za každou finanční pomoc.

Co byste řekl našim čtenářům a vašim věrným posluchačům na závěr?

Domnívám se, že jsme tady probrali vše, co bylo třeba a co by mohlo vaše čtenáře zajímat. Nezbývá, než si přát, abychom nové CD šťastně dokončili, aby si i další ctitelé chodského folkloru mohli poslechnout naše krásné chodské písničky. Jsou tím nejdražším, co nám odkázali naši předci, a bylo by škoda, kdyby došly zapomnění. Ale toho se vůbec neobávám, pokud se podívám na chodské mládí v našem milovaném Domažlicku.