Malý, ze dvou stran stěnami chráněný dřevěný přístřešek na louce se jeví lidem jako nedostatečný. Je jim líto koní, kteří bez ohledu na počasí zůstávají venku.

Zjišťovali jsme na místě, zda koně nejsou, jak se řada lidí obává, týraní. „Oba koně máme od června, tedy tři čtvrtě roku. Chtěli jsme si je pořídit už dávno, teď se naskytla příležitost. Je to karačájevský kůň, horské plemeno, které bývá zařazováno mezi archaická. Původ má na Kavkaze, kde dobře snáší drsné klimatické podmínky,“ říká majitel zvířat Karel Kuneš.

Zmíněný přístřešek, který má sloužit jako ochrana proti větru nebo prudkému dešti, koně příliš nevyhledávají. „Moc často tam nejsou,“ potvrzuje 14letá dcera Marie otcova slova o tom, že koníci pod přístřešek příliš nemíří, třebaže je tam lákají na šťavnaté seno. To je i na různých místech ohrady, což má koníky stimulovat, aby se pohybovali.

Šestiletá klisna Lafa se narodila v Rusku, čtyřletý valach Arsen u nás. Předtím, než je Kunešovi koupili, byli oba koně zvyklí ve stádě. „Pro chov se nehodili a my máme šanci věnovat se jim individuálně, což do jisté míry potřebovali,“ podotýká Kuneš s tím, že oba si na lidi i pro ně nezvyklé ruchy ještě zvykají. „Báli se jízdního kola, teď jsme zjistili, že i lidí na lyžích,“ přidává se manželka.

Popisované vlastnosti však nejsou jedinou zvláštností. Oba koně zůstávají ´zasněžení´. „Sníh na nich neroztává a snášejí i silné mrazy. Srst jim zajišťuje tepelnou regulaci,“ říká Kuneš. „Kdyby sníh roztával, unikalo by jim z těla teplo,“ přidává se dcera.

S názorem, že se u nich koníci mají špatně, se už setkali.

„Dozvídáme se to většinou z druhé či třetí ruky. Málokdo se zeptá přímo, to byli dosud snad jen dva lidé. Přitom naši koně jsou pod odborným i veterinárním dohledem a dostávají vše, co potřebují, dokonce stejné granule, které dává koním žokej Váňa,“ smutně říká majitel Kuneš s tím, že přílišná starost nezasvěcených rodinu obtěžuje.

Domů si přivedli poměrně divoké koně zvyklé na volnost a stádo, kteří dosud nejdou k okraji ohrady k cizím lidem. Lafa už ale na sobě ´snese´ sedlo, takže Kunešovi věří, že časem na ní bude nejstarší z pěti dětí, Maruška, jezdit.