VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konečně. Staňkov se dočkal obchvatu

Staňkov /FOTO, VIDEO/ – Po téměř půl století čekání se Staňkovští dočkali silničního obchvatu města. Včera se po nové silnici už projeli první řidiči.

1.12.2016
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření obchvatu Staňkova.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Kvůli neustálým odkladům mnozí ani nevěřili, že na obchvat opravdu dojde.

„Když jsem v roce 2003 dostal od tehdejšího ministra dopravy Šimonovského příslib, že se obchvat začne stavět v roce 2004, ani ve snu mě nenapadlo, že si ještě budeme muset na jeho otevření 13 let počkat," řekl včera dopoledne na slavnostním otevření stavby staňkovský starosta Alexandr Horák, který se dokonce nebál označit obchvat za nejdůležitější událost v historii města, alespoň ze svého pohledu.

Nový obchvat je dlouhý necelé tři kilometry a vede ve směru od Plzně po pravé straně stávající silnice. Začíná za Ohučovem, severozápadně obchází Staňkov a znovu se připojuje na silnici před Vránovem. Cesty na Puclice a Čečovice navíc kříží i dva mosty.

Obchvat v číslechDélka: 2972 m
Plocha vozovek: 38439 m²
Počet staveb. objektů: 28
Zhotovitel: Bögl a Krýsl k. s.
Cena: 165 165 165 Kč bez DPH
Zahájení stavby: květen 2015

Hlavním důvodem stavby obchvatu byla potřeba odlehčit Staňkovu od nadměrné dopravy, především té nákladní. Městem denně projíždělo osm až devět tisíc aut, z toho kolem 1 800 kamionů. Obyvatele města proto trápil hluk i vysoká prašnost. Otřesy způsobené nákladní dopravou navíc poškozují okolní domy.

„Obchvat umožní mimo jiné v průběhu dalších let konečně upravit naše náměstí tak, aby plnilo reprezentativní, oddychovou a kulturní funkci pro město a nebylo místem, kde se lidé bojí v dopravní špičce přejít přes silnici," poznamenal Horák.

Na slavnostní otevření přijali pozvání kromě oficiálních hostů ze strany Ředitelství silnic a dálnic také lidé, kteří stáli v čele Staňkova v minulosti. Jedním z těch, kteří přestřihli pásku nové silnice, byl i bývalý předseda Městského národního výboru ve Staňkově Miroslav Koptík, který stál v čele města v letech 1976 až 1990, kdy se o obchvatu začalo vážněji mluvit.

Zástupce zhotovitele Josef Krýsl připustil, že stavba nebyla jednoduchá a zkomplikovalo ji několik problémů, starosta Horák zase poděkoval všem, kteří se o ní zasloužili, především pak řediteli plzeňské správy Ředitelství silnic a dálnic Zdeňku Kuťákovi.

Práce na obchvatu však ještě nekončí. Budou probíhat i nadále za provozu, neměly by ho však výrazně ovlivnit. Konečný termín předání hotové stavby má firma až v polovině příštího roku, koncem června.

Trochu zklamaní mohou být však obyvatelé sousedního Ohučova, kterým obchvat s těžkou nákladní dopravou nepomůže.

„Zajisté jste si dobře všimli, jak krásně se dal Ohučov k obchvatu připojit," zmínil starosta Horák s tím, že již před jeho nástupem bylo bohužel rozhodnuto, že obchvat Staňkova a obchvat Ohučova budou projektovány samostatně. „Bohužel některá rozhodnutí nešla ani v průběhu tolika let změnit," podotkl starosta.

Ředitel plzeňského Ředitelství silnic a dálnic Zdeněk Kuťák řekl, že výstavba obchvatu Ohučova je zatím jen ve stádiu konceptu a nepřipravuje se. Zmínil ale přípravu budoucího obchvatu Holýšova. „Myslím si, že to by byl správný okamžik, aby se zvážilo, jak do tohoto projektu připojit Ohučov," prohlásil.

Na závěr starosta Staňkova připomenul, že Staňkovští si sice nyní oddechnou, ale silnice I/26 zůstává stále velkým dopravním problémem na spojnici Plzeň – Folmava a města, jako Holýšov, Stod, Horšovský Týn, Chotěšov a další, by si obchvat také zasloužila.

„A já jim přeji, aby jejich čekání bylo podstatně kratší než našich padesát let," zakončil.

Autor: Stanislav Šebek

1.12.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Domažlická dudácká muzika vystoupila ve Vatikánu.

Domažličtí muzikanti vystoupili ve Vatikánu

Radar. Ilustrační foto.

V Nové Vsi umístí radary

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Prostitutky zmizí nadobro i z Valchy

Domažlice – Poslední místo v katastru Domažlic, na kterém bylo vyhláškou tolerováno nabízení a poskytování sexuálních služeb, padlo.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Porvali se na večírku

Holýšov – Hned několikrát museli vyjíždět záchranáři a policisté do kulturního domu v Holýšově během noci z pátka 8. prosince na sobotu 9. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT