Příchozí ještě před vstupem do kostelní lodi obdrželi od pořadatelů malý dárek – stočený list papíru převázaný červenou stužkou. Uvnitř už je čekal klenečský farář P. Libor Buček s miskou rýže.

„Zdravím vás a nabízím vám rýži. Vezměte si jedno či více zrnek, dobře je uschovejte a během koncertu se dozvíte, co s nimi dál," přivítal osobně každého z příchozích.

Ti nakonec zaplnili lavice kostela a někteří postávali za nimi. Koncert zahájila Martina Morysková, která na varhany zahrála koledu My tři králové…

A zatímco její tóny putovaly klášterní lodí, do kostela vstoupili Tři králové – klienti SOS Domažlice se svým doprovodem. Vždyť právě pro tuto instituci, která dává šance lidem, kteří neměli to štěstí být zdraví či mít nekomplikovaný život, mělo posloužit – stejně jako při loňské premiéře – dobrovolné vstupné z Králového koncertu.

V té chvíli už všichni natěšeně čekali, co je v programu čeká.

„Chtěl bych vám představit dnešní scénář. Někdo něco přes někoho někomu… Co to je?" položil návštěvníkům po první písni netradiční řečnickou otázku P. Buček.

„Rýže!" ozvalo se z lavic.

Zdroj: Youtube

„Já si myslím, že by to mohl být scénář Tříkrálové sbírky. Jestli jste dobře poslouchali, v úvodní písni byl verš, kdy se mění košile za trochu vzteku. Kdo byl ten obdarovaný, a kdo na tom profitoval? To je takový motiv dnešního večera, který ukazuje, že těch obdarovaných může být víc a ne jen ti, kteří jsou na konci řetězce. Hezký večer!" uvedl poté, co se zasmál odpovědi, jíž se mu dostalo, farář Buček.

Poté již písnička střídala písničku, na nepříliš prostorném kůru se při nich různě střídala hudební uskupení obnášející celkem čtrnáct účinkujících.

Zdroj: Youtube

„…vložíme do 1 litru osolené vody a vaříme na mírném ohni po dobu 25 minut," přečetl z obalu překvapenému kostelu recept na vaření rýže P. Buček a pokračoval: „Je čas sázet, je čas sklízet. A teď nastává ten okamžik sklízení. Můžete zašátrat, kde je to vaše zrnko rýže. Toto je odměrná nádoba a jsem zvědavý, kolik porcí rýže uděláme," ukázal skleněný odměrný válec publiku a vyzval je, aby v úvodu darovanou rýži vrátilo zpět.

Když se tak stalo, ukázal kostelu nádobu, v níž bylo ani ne 100 ml rýže.

„Co k tomu říct? Google říká, že v 1 kg rýže je 30 000 zrnek. Tohle by mohl být obraz toho, že dary, které máme, jsou nám půjčeny. Ze zrnka rýže se špatně vaří, pokud se jich dá více dohromady, něco z toho může být," poznamenal k ukázce, v níž je vidět podobnost s Tříkrálovou sbírkou.

Zdroj: Youtube

A v Klenčí vše dotáhli do úplného konce, když po společném zpívání písně Vánoce roku 1988, již měli napsanou na darovaném svitku, obdrželi příchozí při odchodu coby plod svého snažení – záchrany zrnka rýže – kousek rýžového nákypu a byli také pozvání na faru na svařáček pro zahřátí.

Snahu koledníků i účastníků koncertu ocenil ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr, který osobně v Klenčí poděkoval za 120 000 Kč, jež se při letošní Tříkrálové sbírce podařilo ve farnosti vybrat.

Zdroj: Youtube

„Dobrovolné vstupné nám přineslo 8 tisíc korun," uvedla Deníku vedoucí SOS Domažlice Iva Havlíčková.

Všechny, kteří věnovali tyto peníze, které putují na charitativní účely, může těšit, že se na ně vztahuje nádherné a velice pravdivé heslo „Králem je každý, kdo otvírá srdce!"

Zdroj: Youtube