Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncertu v Klenčí nechyběl vtip a náboj

Klenčí pod Čerchovem /FOTOGALERIE, VIDEA/ – Malá zrnka rýže hrála velkou roli při Koncertu královém, který se v sobotu vpodvečer uskutečnil v kostele sv. Martina nejen jako poděkování tříkrálovým koledníkům. Již podruhé se o jeho průběh postarala folkrocková skupina Zrcadla a její hosté, Farnost Klenčí a SOS Domažlice, což je ambulantní a terénní forma sociální rehabilitace.

25.1.2016
SDÍLEJ:

ROZDÁVÁNÍ RÝŽE příchozím se ujal klenečský faráři P. Libor Buček. Měli za úkol zrnka rýže opatrovat až do chvíle, kdy jim bude sděleno, jak s nimi naložit.Foto: Deník/Milena Cibulková

Příchozí ještě před vstupem do kostelní lodi obdrželi od pořadatelů malý dárek – stočený list papíru převázaný červenou stužkou. Uvnitř už je čekal klenečský farář P. Libor Buček s miskou rýže.

„Zdravím vás a nabízím vám rýži. Vezměte si jedno či více zrnek, dobře je uschovejte a během koncertu se dozvíte, co s nimi dál," přivítal osobně každého z příchozích.

Ti nakonec zaplnili lavice kostela a někteří postávali za nimi. Koncert zahájila Martina Morysková, která na varhany zahrála koledu My tři králové…

A zatímco její tóny putovaly klášterní lodí, do kostela vstoupili Tři králové – klienti SOS Domažlice se svým doprovodem. Vždyť právě pro tuto instituci, která dává šance lidem, kteří neměli to štěstí být zdraví či mít nekomplikovaný život, mělo posloužit – stejně jako při loňské premiéře – dobrovolné vstupné z Králového koncertu.

V té chvíli už všichni natěšeně čekali, co je v programu čeká.

„Chtěl bych vám představit dnešní scénář. Někdo něco přes někoho někomu… Co to je?" položil návštěvníkům po první písni netradiční řečnickou otázku P. Buček.

„Rýže!" ozvalo se z lavic.

„Já si myslím, že by to mohl být scénář Tříkrálové sbírky. Jestli jste dobře poslouchali, v úvodní písni byl verš, kdy se mění košile za trochu vzteku. Kdo byl ten obdarovaný, a kdo na tom profitoval? To je takový motiv dnešního večera, který ukazuje, že těch obdarovaných může být víc a ne jen ti, kteří jsou na konci řetězce. Hezký večer!" uvedl poté, co se zasmál odpovědi, jíž se mu dostalo, farář Buček.

Poté již písnička střídala písničku, na nepříliš prostorném kůru se při nich různě střídala hudební uskupení obnášející celkem čtrnáct účinkujících.

„…vložíme do 1 litru osolené vody a vaříme na mírném ohni po dobu 25 minut," přečetl z obalu překvapenému kostelu recept na vaření rýže P. Buček a pokračoval: „Je čas sázet, je čas sklízet. A teď nastává ten okamžik sklízení. Můžete zašátrat, kde je to vaše zrnko rýže. Toto je odměrná nádoba a jsem zvědavý, kolik porcí rýže uděláme," ukázal skleněný odměrný válec publiku a vyzval je, aby v úvodu darovanou rýži vrátilo zpět.

Když se tak stalo, ukázal kostelu nádobu, v níž bylo ani ne 100 ml rýže.

„Co k tomu říct? Google říká, že v 1 kg rýže je 30 000 zrnek. Tohle by mohl být obraz toho, že dary, které máme, jsou nám půjčeny. Ze zrnka rýže se špatně vaří, pokud se jich dá více dohromady, něco z toho může být," poznamenal k ukázce, v níž je vidět podobnost s Tříkrálovou sbírkou.

A v Klenčí vše dotáhli do úplného konce, když po společném zpívání písně Vánoce roku 1988, již měli napsanou na darovaném svitku, obdrželi příchozí při odchodu coby plod svého snažení – záchrany zrnka rýže – kousek rýžového nákypu a byli také pozvání na faru na svařáček pro zahřátí.

Snahu koledníků i účastníků koncertu ocenil ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr, který osobně v Klenčí poděkoval za 120 000 Kč, jež se při letošní Tříkrálové sbírce podařilo ve farnosti vybrat.

„Dobrovolné vstupné nám přineslo 8 tisíc korun," uvedla Deníku vedoucí SOS Domažlice Iva Havlíčková.

Všechny, kteří věnovali tyto peníze, které putují na charitativní účely, může těšit, že se na ně vztahuje nádherné a velice pravdivé heslo „Králem je každý, kdo otvírá srdce!"

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
25.1.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladík řídil bez řidičáku

Ilustrační foto.

Opilec tankoval ve Vránově bez placení

Planý poplach v domažlické pobočce České spořitelny

Domažlice – V úterý odpoledne zasahovali domažličtí hasiči v budově České spořitelny v ulici Msgre B. Staška.

VÍME PRVNÍ

Opět žhář. V Poběžovicích hořelo další auto

Poběžovice – Ve středu ráno mezi 5.15 a 5.40 hod. neznámý pachatel úmyslně zapálil dodávku Fiat Ducato na volně přístupném prostoru v Poběžovicích nedaleko místní školy. Podle informací Deníku se na místě našel hadr se zbytky zápalné látky. Vůz má patřit romskému majiteli.

Bělští si v Kolkovně užili jubilejní Country večer

Bělá nad Radbuzou – Posezení při country muzice je v Bělé poměrně častý způsob zábavy.

Před 90 lety zemřel lékař Josef Thomayer

Trhanov – Právě dnes, ve středu 18. října si připomínáme 90. výročí úmrtí lékaře, spisovatele a vysokoškolského pedagoga, trhanovského rodáka MUDr. Josefa Thomayera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení