Opět jde o událost, která navazuje na poslední česko-německé symbolické setkání pod názvem Sobota pro sousedství. Tentokrát to bude Koncertem pro otevření hranic.

„Setkání se konají na hraničních cestách, loukách nebo malých hraničních přechodech. Občané tím chtějí zdůraznit, že i přes otevření části hraničních přechodů a konci povinných kontrol na hranicích zůstává právě zelená hranice stále zcela uzavřena,“ uvedla Veronika Křížková, která se za iniciativu z bavorského města Schönsee zúčastnila i poslední akce u zaniklé obce Václav na Domažličku.

Na takzvaných zelených hranicích je otevřeno minimum oficiálních přechodů, velkou část tvoří pouze hraniční kameny.

Sobotní akci provází i preambule s jednotlivými požadavky, které zdůrazňují život bez hranic a upozorňují na možnou Železnou oponu 2.0

Koncerty se uskuteční od 14:00 na přechodu Lísková, dále mezi obcemi Chudenín a Neukirchem beim Heiligen Blut a mezi Novým Spálencem u České Kubice a vsí Klöpflesberg.

Setkání a koncert poblíž Chudenína organizuje česko-německý spolek Ackermann-Gemeinde společně s přáteli ze Západních Čech. Na místo dorazí i několik hostů – poslanec bavorského zemského sněmu v Mnichově, starosta Klatov Rudolf Salvetr, starostka Loučimi Jana Dirriglová a starosta Neukirchenu Markus Müller.