Občanské sdružení STOP PPP, které v Domažlicích provozuje centrum prvního kontaktu pro lidi trpící poruchami příjmu potravy, by rádo v objektu staré budovy Základní školy v Horšovském Týně vytvořilo terapeutickou komunitu pro lidi trpící mentální anorexií, bulimií či obezitou.

„Bývalá škola v Horšovském Týně by pro nás byla vhodná. Je tam dostatečný prostor a je v poměrně dobrém stavu, takže investice do rekonstrukce by nemusely být velké,“ vysvětluje Simona Vroblová Váchalová ze sdružení STOP PPP s tím, že se škola také nenachází na příliš frekventovaném místě, takže by poskytovala i dostatečnou míru izolace. „Nepůjde ale o zcela uzavřený spolek, lidé tam budou dobrovolně a ve volném režimu,“ připomíná.

Komunita měla původně vzniknout v bývalé škole v Semněvicích. Vedoucí projektu Váchalová se však nakonec nedohodla s místním zastupitelstvem a z využití prázdné školy sešlo.

Pro vytvoření komunity se sdružení rozhodlo na základě poptávky z celého kraje.

„Střediskem STOP PPP prošlo už přes tři tisíce lidí a zájem je pořád veliký,“ tvrdí Váchalová s tím, že pracoviště, které by se lidem s poruchami příjmu potravy věnovalo, se v současné době v Plzeňském kraji nenachází a nejbližší specializované pracoviště je až v Praze. Léčba v komunitě by spočívala především ve skupinové psychoterapii, socioterapii a terapii prací.

„Chceme nabídnout terapii na principech malé skupiny kolem deseti klientů,“ říká Váchalová s tím, že projekt představila vedení Horšovského Týna a doufá, že ho rada města brzy projedná.

Připomíná, že se nebrání ani jinému objektu, který by byl kdokoli ochotný poskytnout komunitě pomáhající lidem s poruchami příjmu potravy.