Přetékající kanály a zaplavované sklepy domů v ulicích Josefa Hory, Suchanova či U Garáží a v řadě dalších trápí Horšovskotýnské už roky. Na vině je kanalizace, která při určité síle deště nezvládá nápory vody.

„Poslední dva až tři roky jsou soukromé nemovitosti vyplavovány téměř pravidelně i několikrát do roka,“ vysvětluje místostarosta Horšovského Týna Václav Mothejzík. Město nyní situaci řeší vybudováním odlehčovací komory pro splaškovou a dešťovou kanalizaci v Lidické ulici.

„Dozvěděli jsme se, že komora se měla stavět už před třiceti lety,“ připomíná Mothejzík. „Naši předchůdci se ale z důvodů, o kterých se můžeme jen domnívat, do stavby nepustili,“ tvrdí místostarosta a dodává, že rozšiřování sídliště tak pokračovalo i navzdory tomu, že vybudovaná kanalizace na přívaly deště nedostačovala.

Lokalita se rozrůstá i nyní. Mezi Novou Vsí a komunikací směřující na Horšov budou stát parcely pro nové rodinné domky. Aby se mohlo pokračovat s výstavbou, bylo nutné vyřešit problém s kanalizací co nejdříve.

Odlehčovací komora by měla být dokončena do konce října. Bude nacházet v zemi u křižovatky ulic Lidická a Karla Čapka. Při děšti se v ní bude shromažďovat voda a naředěná pak odtékat do řeky Radbuzy.

Zařízení přijde město na sedm milionů korun, které zaplatí z vlastního rozpočtu.

„I když bude komora v provozu nanejvýše třikrát do roka, jedná se o jediné přijatelné řešení, které lidem v Horšovském Týně pomůže,“ zakončil místostarosta.