Komerční banka uzavře 64 menších poboček, v Plzeňském kraji půjde o Nýrsko, Blovice, Nýřany a Kralovice. „Dokážu pochopit celou řadu úsporných opatření jednotlivých subjektů. Zatím to vypadá, že to opět odnesou normální lidé, kteří nemohou rozhodnutí manažerů vůbec ovlivnit. Příkladem je postup bank. Je jim úplně jedno, jak jejich rozhodnutí dopadne na drobné střadatele, na generaci, která nevyrůstala s elektronickou komunikací v zádech. Toto rozhodnutí je vrcholem pohrdání lidmi, kteří financují ze svých úspor chod těchto zařízení,“ řekl starosta Nýrska Miloslav Rubáš.

Z vlastní zkušenosti ví, že jakákoliv změna v systému ovládání bankomatu nebo elektronického bankovnictví je složitější pro něj, natož pro starší obyvatele. „Vždy pomohla pracovnice přepážky. Nově to bude znamenat minimálně cestu do 18 km vzdálených Klatov,“ dodal starosta.

Komerční banka v souvislosti s koronavirovou krizí urychlí kroky, které plánovala na později. „Významná část klientů si během uplynulých dvou měsíců osvojila práci s on-line nástroji a vzdálenou obsluhou. Komerční banka bude disponovat 241 pobočkami a tento stav se nebude v nejbližší době měnit. Budou do budoucna sloužit především jako odborná poradenská centra,“ uvedl za Komerční banku Pavel Zúbek.

BEZ POKLADEN

Od 1. července omezovala provoz na pobočkách Česká spořitelna. V Nýrsku, v Nepomuku, ve Stodě a v Horní Bříze už nejsou pokladny. Hotovost je tak možné vybírat nebo vkládat už jen v pobočkovém bankomatu. Rušit celé pobočky Česká spořitelna zatím neplánuje. „Situace se může změnit ve chvíli, kdy z našich kontinuálních analýz vyplyne, že využívání některé pobočky poklesne například na úroveň jednotek klientů denně. V takovém případě provedeme hlubší analýzy finančního chování našich klientů v daném místě, s jakými potřebami přicházejí klienti na pobočku,“ uvedl Lukáš Kropík za Českou spořitelnu.

K rušení přistoupila už dříve také Moneta Money Bank, která ke konci března zavře-la 19 poboček v ČR, ale nedotklo se to Plzeňského kraje. Obávat se nemusí ani lidé, kteří využívají služeb Československé obchodní banky.